Predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Irena Ilešič Čujovič je v izjavi po srečanju pojasnila, da še niso dobili izhodišč za pogajanja, dogovorili pa so se, da jim jih bo vladna stran posredovala prihodnji teden. Danes pa so jim po njenih besedah predstavili analizo plač v 20 evropskih državah.
"Kar nas veseli, je, da se bomo primerjali z uspešnimi zahodnoevropskimi državami," je po srečanju ugotavljal podpredsednik sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides Gregor Zemljič. Kaj več pa bodo lahko komentirali, ko dobijo natančnejša izhodišča vlade, je napovedal.
Ilešič Čujovič je bila v komentarjih prav tako previdna. Na vprašanje, ali primerjava z zahodnoevropskimi državami kaže na to, da bodo plače na koncu višje, je odgovorila, da so seveda namen reforme plačnega sistema stimulativne plače, je pa njihovo stališče, da morata iti plačna reforma in reforma zdravstvenega sistema "z roko v roki".
Po njenih napovedih se bodo pogajanja o plačnem stebru za zdravstvo nadaljevala prihodnjo sredo, pričakuje pa, da bodo kaj več vedeli že po ponedeljkovih osrednjih pogajanjih z vsemi reprezentativnimi sindikati javnega sektorja.
Tudi po besedah predsednice Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slovenije Slavice Mencingar je bila predstavitev presplošna, da bi vsebino že lahko komentirali, a so se, kot je dodala, tudi dogovorili, da do konca pogajanj o vsebini ne govorijo.
Je pa Mencingar pojasnila, da napoved protestnega shoda medicinskih sester in drugih zaposlenih v zdravstveni negi, ki je predviden za 22. februar, ostaja. Kot pravi, z vladne strani ni bilo nobenega odziva, "kot da nas ni".
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan in ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik izjav po koncu današnjega srečanja nista dajala.
Vlada je reprezentativnim sindikatom javnega sektorja izhodišča za reformo plačnega sistema predstavila prejšnji teden. Vodja konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je po predstavitvi dejal, da je še veliko nejasnosti.
Sindikati javnega sektorja so sicer ob začetku pogovorov o plačni reformi odpovedali načrtovani protest, ki so ga napovedali pred tedni zaradi ločenih dogovorov, ki jih je vlada sklenila z zdravniki, ter obljubo dviga plač sodnikom. Tega dviga sicer ni bilo.
Protestni shod gasilcev in medicinskih sester. Kaj bo v šolstvu?
Gasilci in medicinske sestre pa za zdaj vztrajajo pri napovedi protestnega shoda. Medicinske sestre in drugi zaposleni v zdravstveni negi se bodo zbrali v četrtek ob 11. uri pred vlado. Zahtevajo odpravo "krivičnih plačnih nesorazmerij in pošteno vrednotenje dela slovenskih poklicnih gasilcev".
Podobno bi se utegnili odločiti šolniki, potem ko je vlada brez pojasnil odpovedala včerajšnje nadaljevanje pogajanj o njihovih stavkovnih zahtevah, je poročal Radio Slovenija. Glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj namreč pravi, da se bo sešel glavni stavkovni odbor in presodil to ravnanje. Na "neustrezen odnos vlade oziroma njeno izmikanje pogajanjem za sklenitev stavkovnega sporazuma s Svizom" se bodo v sindikatu odzvali tudi na četrtkovi novinarski konferenci.
Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik odgovarja, da je bilo dogovorjeno, da se bo "obravnava stavkovnih zahtev peljala v skladu s predlagano časovnico", saj da so stavkovne zahteve predstavljene tudi v pogajalskih izhodiščih vlade za prenovo plačnega sistema.
Vladna stran je odpovedala tudi za danes napovedano nadaljevanje pogajanj o razrešitvi stavkovnih zahtev Visokošolskega sindikata Slovenije, ki ga zdaj vabi na skupen sestanek s sindikatom Sviz, ki bo v petek. Preklic napovedanih pogajanj je predsednik visokošolskega sindikata Gorazd Kovačič označil za neprimeren, saj bi se po poslovniku pogajanj o tem morala predhodno uskladiti vodji obeh pogajalskih skupin, a je šlo za enostransko potezo. Ob tem je spomnil, da je težava pri petkovem terminu, saj je na fakultetah informativni dan.
Po Kovačičevih besedah je ambicija vladne strani, da se "plačni del obojih stavkovnih pogajanj prestavi v nov kontekst, in sicer v kontekst oblikovanja novega plačnega stebra". Kljub temu se bodo petkovega sestanka udeležili, ker se v pogajalskem procesu po navedbah Kovačiča pojavljajo določene blokade. Menijo namreč, da je koristno, da se sestanejo z ministrico za javno upravo Sanjo Ajanović Hovnik in si neposredno izmenjajo stališča.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje