Endometrioza prizadene približno desetino žensk v reproduktivnem obdobju. Foto: Shutterstock
Endometrioza prizadene približno desetino žensk v reproduktivnem obdobju. Foto: Shutterstock

V do zdaj največji mednarodni raziskavi o prehrani in endometriozi, v kateri je sodelovalo 2599 žensk, so raziskovalci ugotovili, da je 45 odstotkov bolnic, ki so prenehale uživati gluten, in 45 odstotkov tistih, ki so se odpovedale mlečnim izdelkom, poročalo o zmanjšanju bolečin.

O zmanjšanju bolečin je poročalo tudi 43 odstotkov bolnic, ki so zmanjšale količino kave ali drugega kofeina v prehrani, medtem ko je o podobnem izboljšanju poročalo 53 odstotkov žensk v študiji.

Glavna avtorica študije Philippa Saunders je dejala, da "smo na pragu nečesa zelo velikega, kar zadeva razumevanje vpliva prehrane na simptome endometrioze", poroča britanski Guardian.

Študija, ki jo je vodila Univerza v Edinburgu, je bila prejšnji teden objavljena v reviji JAMA Network Open ameriškega zdravniškega združenja.

Slabo raziskana bolezen

Endometrioza se pojavi, ko se celice, podobne celicam maternične sluznice, razrastejo v drugih delih telesa. Tako kot v maternici je tudi tkivo endometrioze podvrženo hormonskim spremembam, najpogostejši simptomi so bolečine v medenici, boleče in močne menstrualne krvavitve, boleči spolni odnosi in neplodnost.

Obstaja malo raziskav o vzrokih bolezni in načinih zdravljenja. Poleg operacije, ki je pogosto le kratkoročna rešitev, je bolezen mogoče zdraviti s hormonskimi kontracepcijskimi sredstvi, kot so tabletke, vendar jih nekatere bolnice ne jemljejo zaradi motečih stranskih učinkov.

Endometrioza večinoma povzroča bolečine v medeničnem predelu, ki so pogosto močnejše med menstruacijo, nekatere bolnice pa poročajo tudi o bolečinah v ishiadičnem živcu, bolečinah v prsih ali gripi podobnih bolečinah v sklepih, ki prizadenejo celotno telo.

Odkrivanje endometrioze je težavno, ker se podobni simptomi pojavljajo tudi pri drugih ginekoloških obolenjih. Od začetka simptomov do potrditve diagnoze endometrioze v povprečju mine od sedem do 12 let.

Sprememba črevesne flore

Raziskovalci menijo, da so se pri ženskah, ki so se odrekle glutenu ali mlečnim izdelkom in ki so poročale o manjših bolečinah, morda spremenile črevesne bakterije.

Zmanjšanje kofeina lahko pomaga, saj vpliva na spanje, bolečina pa je pogosto hujša pri utrujenosti. Prav tako je lahko pozitivno zmanjšanje uživanja alkoholnih pijač, saj ima alkohol podoben učinek na celice kot estrogen – hormon, ki povzroča težave pri endometriozi.

V tkivu endometrioze lahko rastejo nove živčne celice, obstoječe živčne celice pa lahko postanejo dejavnejše. Signali bolečine, ki jih ti pošiljajo v možgane, se zaradi pretiranega odziva imunskega sistema ali vnetja še povečajo. Strokovnjaki menijo, da bi se s spremembami v prehrani lahko spopadli prav s tem vnetjem.

Z zmanjšanjem uživanja nekaterih živil se lahko zmanjša število bakterij v črevesju, ki spodbujajo vnetja. Študija je pokazala, da je skoraj 40 odstotkov vprašanih poročalo o zmanjšanju bolečin, potem ko so se odrekle predelani hrani, kot so zamrznjena hrana, sladoled in sladkarije, za katere je znano, da spreminjajo sestavo črevesne flore.

Skoraj tretjina žensk je poročala o izboljšanju počutja, ko so opustile česen in čebulo, kar lahko ublaži tudi neprijetno napihnjenost v trebuhu, ki jo občutijo nekatere bolnice.

Strokovnjaki ob tem opozarjajo, da se morajo ljudje pred spremembo prehrane posvetovati s svojim zdravnikom. Za pridobitev prepričljivih dokazov o vplivu prehrane na simptome endometrioze bodo še vedno potrebne dodatne študije.

Francesca Hearn-Yeates z Univerze v Edinburgu, ki je vodila študijo, je dejala, da je endometrioza slabo raziskana bolezen, vendar je "vse več dokazov, da bi črevesne bakterije lahko imele vlogo pri simptomih bolezni".