Po nekaterih podatkih se kar tretjina ameriških staršev boji, da bi utegnilo zgodnje cepljenje otrok proti nalezljivim boleznim pri njih sprožiti avtizem.
Doslej je sicer že več raziskav ovrglo povezavo med cepljenjem in avtizmom, v najnovejši pa so se raziskovalci osredotočili na izpostavljenost otrok antigenom, to je snovem v cepivih, ki sprožijo nastajanje protiteles, s katerimi se organizem bojuje proti okužbam.
Raziskovalci Centra za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) so obravnavali 256 otrok z avtističnimi motnjami s celotnega območja ZDA in jih primerjali s 725 otroki brez avtizma, ki so bili izpostavljeni antigenom.
Dokazov nobenih
"Našli nismo nobenega dokaza, ki bi kazal na povezavo med izpostavljenostjo proteinom, ki spodbujajo tvorbo protiteles, in polisaharidom, ki jih vsebujejo cepiva, v prvih dveh letih življenja ter pojavom avtističnih motenj," piše v študiji, ki so jo objavili v ameriški reviji Journal of Pediatrics.
Kot poudarjajo raziskovalci, izsledki kažejo, da se nevarnost avtizma ne poveča, če je otrok v prvih dveh letih življenja večkrat cepljen oziroma če je ob enem obisku pri zdravniku cepljen proti več boleznim.
"Nosečnicam bi svetoval, da je ena najpomembnejših stvari, ki jih lahko naredite za zaščito zdravja novorojenčka, da ga pravočasno cepite," je povedal vodja raziskave Frank DeStefano. DeStefano pravi, da cepiva ščitijo pred resnimi, smrtno nevarnimi boleznimi, odlaganje cepljenja otrok pa lahko te spravi v nepotrebno nevarnost.
Avtizem prizadene enega od 88 ljudi v ZDA oziroma enega od stotih v Veliki Britaniji. Kaj natančno ga povzroča, še ni jasno, strokovnjaki pa domnevajo, da gre za kombinacijo genetskih nepravilnosti in okolja.
Kolektivna odgovornost
Leta 2011 je britanska znanstvena revija British medical journal (BMJ) objavila, da je bila zdaj že umaknjena študija, ki je povezovala avtizem s cepljenjem, "dovršena prevara", ki je naredila dolgotrajno škodo javnemu zdravju. Avtor omenjene študije, dr. Andrew Wakefield, naj bi tako napačno predstavil oz. spremenil zdravstvene podatke vseh 12 pacientov, katerih primeri so bili temelj študije iz leta 1998. Študija je pognala številne starše v paniko, delež cepljenih otrok je močno upadel, v naslednjih letih pa so ponovno porasli primeri ošpic.
Kot opozarjajo strokovnjaki in zdravniki, cepiva delujejo na družbeni ravni, ne samo na individualni. Po njihovem mnenju je prav v tem tragedija napačnih informacij, ki vodijo v nižje stopnje cepljenosti. Zaradi precepljenosti je bila v 50. letih tako izkoreninjena cela vrsta nevarnih otroških bolezni, ki pa se zdaj počasi vračajo.
"Ni nezakonito, je pa sebično ogrožati druge zaradi neosnovanega kljubovanja," pravi ameriški zdravnik dr. Paul Krause. "V naši bolnišnici je za oslovskim kašljem umrla šest tednov stara dojenčica, ki je bila premlada za cepljenje. Umrla je zaradi izpostavljenosti bolezni, za katero skoraj nihče ni slišal, dokler niso Jenny McCarthy in drugi nepoučeni ljudje postali skeptiki znanstvenih argumentov in uporabili strah za spremembo razumnega vedenja."
Povezavo med cepljenjem in avtizmom so sicer v zadnjem času ovrgle številne od farmacevstke industrije neodvisne študije, a to ni ustavilo burnih javnih razprav.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje