Foto:Pexels
Foto:Pexels

Svetovni dan spanja poteka pod okriljem Svetovne zveze za spanje, namenjen pa je ozaveščanju javnosti o pomembnosti spanja in njegovega vpliva na zdravje. S tokratnim sloganom "Enake pravice do spanja za globalno zdravje" na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) poudarjajo, da je za izboljšanje zdravja prebivalstva nujno treba zmanjšati neenakosti in zagotoviti enake pravice do zdravega spanja za vse. To je namreč ključnega pomena za telesno in duševno zdravje ter socialno blaginjo.

Kot je za Televizijo Slovenija povedala nevrologinja Leja Dolenc Grošelj, so velika težava tudi neenakosti v urniku vsakdana. "Ne hodimo več spat s kurami, ne vstajamo s petelini. Vedno več ljudi dela ponoči, turnusno delo, s tem pa se porušijo cirkadialni ritmi. To vodi v metabolične bolezni, v povečano prisotnost karcinomov in posledično krajšo življensko dobo."

Spanje je eden od temeljnih gradnikov zdravja

Na NIJZ-ju prepoznavajo spanje kot enega od temeljnih gradnikov zdravja. Spanje vpliva na vsa področja človekovega delovanja in kakovost življenja v vseh starostnih obdobjih. Raziskave pa kažejo, da Slovenci spimo premalo. Najbolj skrb vzbujajoče izstopajo podatki o otrocih in mladostnikih. Zadnja raziskava med slovenskimi mladostniki je pokazala, da le 38,7 odstotka 11- in 13-letnikov in 19,3 odstotka 15- in 17-letnikov med šolskim tednom spi skladno s priporočili, od devet do 11 ur.

"V Sloveniji je velika težava uporaba elektronskih naprav, največja težava pa so mlada dekleta, pravi študija NIJZ-ja. Vpliv telefonov tik pred spanjem je zelo slab, sevajo namreč modro svetlobo, ta zavira izločanje melatonina in s tem tudi pozneje zaspimo," poudarja Dolenc Grošelj.

Spanje je po navedbah NIJZ-ja ključni pokazatelj splošnega zdravja in dobrega počutja. Kot pravi Dolenc Grošelj, obstaja nekaj smernic, ki lahko pripomorejo k boljšemu spanju. "Zvečer ne gledamo v telefone, ne pijemo tekočine pred spanjem, ne uživamo alkohola in cigaret, se zadržujemo na sončni svetlobi podnevi, telovadimo čez dan in ne ležimo v postelji, kadar ne spimo. Odsvetuje se tudi spanje podnevi, zlasti pri tistih ljudeh, ki imajo težave zaspati."

Prepoznava spanja kot prednostne naloge Svetovne zdravstvene organizacije bi po navedbah NIJZ-ja povečala verjetnost, da to področje države vključijo v svoje nacionalne zdravstvene programe.

NIJZ bo 17. svetovni dan spanja zaznamoval v četrtek s strokovnim srečanjem Otroci in spanje, ki bo odstiralo pogled na pomemben vidik spanja v otroški dobi.

Pogovor z nevrologinjo o pomenu spanja