Tuberkuloza, ki ji rečemo tudi jetika, ostaja ena izmed treh najsmrtonosnejših nalezljivih bolezni na svetu, saj sta z njo okuženi kar dve milijardi ljudi.
Povedano drugače, to pomeni tretjino svetovnega prebivalstva, od tega je 90 odstotkov okuženih v državah v razvoju, zato bi lahko rekli, da bolezen hodi z roko v roki z revščino in s slabimi zdravstvenimi razmerami. Najbolj ogrožena so nerazvita območja Azije, Afrike in Latinske Amerike, vse več okuženih pa je tudi v Vzhodni Evropi in v državah nekdanje Sovjetske zveze.
Zdravljenje bi rešilo mnogo življenj
Vsako leto se na novo okuži približno devet milijonov ljudi, za posledicami bolezni pa jih umreta dva milijona. Tuberkuloza se prenaša z drobnimi kapljičnimi delci, ki nastajajo med kašljanjem, kihanjem in govorom ljudi s kužno obliko tuberkuloze. Okužba v 90 odstotkih primerov ostane neopazna in se spontano ozdravi, pri drugih pa se razvije aktivna oblika bolezni, ki sprva prizadene pljuča, od tam pa se okužba razširi po vsem organizmu.
K stopnji obolevnosti pripomorejo slabe higienske razmere, podhranjenost, okužba z virusom HIV in druga bolezenska stanja, žalostna resnica pa je, da bi mnogo življenj lahko rešili z zdravljenjem, ki stane le 20 ameriških dolarjev.
Tuberkuloza lahko prizadene mlade in stare, bogate in revne, slavne in povsem neznane ljudi. V preteklosti je bila med drugim to usoda tudi Franza Kafko, Frederica Chopina in Antona Čehova, a Koch je bil prepričan, da bo njegovo odkritje slej ko prej pripeljalo do popolnega izkoreninjenja te bolezni.
V zaporih 40-krat višja umrljivost
To se ni zgodilo. Čeprav se tuberkulozi ne posveča veliko pozornosti in o njej ni veliko govora, ostaja ena najresnejših groženj človeštva. Vsak dan zahteva okoli 5.000 življenj in to čeprav je velika večina primerov popolnoma in hitro ozdravljivih.
Mednarodni odbor Rdečega križa je zato države pred današnjim svetovnim dnem boja proti tuberkulozi pozval, naj storijo več v boju proti tej tihi bolezni, in poudaril predvsem skrb vzbujajoče stanje v zaporih v razvijajočem se svetu, kjer je umrljivost zaradi slabe prehrane, nezadostne zdravstvene oskrbe in prenapolnjenosti še posebej visoka, kar 40-krat višja kot zunaj zapahov.
"Tuberkuloza je pametna, odporna in iz dneva v dan bolj smrtonosna," je dejal Raed Aburabi, predstavnik Rdečega križa. "Bakterije so se prilagodile hitreje, kot bi si lahko predstavljali, zato so nekatere oblike odporne priti zdravilom."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje