Kopalci pri Rimu. Foto: Reuters
Kopalci pri Rimu. Foto: Reuters

Toliko časa je namreč trajala španska gripa, ki je izbruhnila leta 1918.

Pri tem kot slabosti v primerjavi s časom španske gripe generalni direktor WHO-ja Tedros Adhanom izpostavlja globalizacijo in tesno povezanost sveta, kot prednost pa boljšo tehnologijo.

Obsodil korupcijo pri nabavi zaščitne opreme

Adhanom je korupcijo pri nabavi zaščitne opreme za zdravstvene delavce označil za enakovredno umoru. Kot je pojasnil, korupcija, zaradi katere morajo zdravstveni delavci delati brez ustrezne zaščitne opreme, ne ogrozi le njih, temveč tudi bolnike, za katere skrbijo. "Korupcija, povezana z zaščitno opremo, je zame pravzaprav umor," je dejal. "To je kriminal, umor in mora se nehati."

"Z uporabo razpoložljivih orodij in – upam – tudi cepiva jo morda lahko končamo prej kot špansko gripo," je dejal.

Zaradi covida-19 je doslej po uradnih podatkih umrlo skoraj 800.000 ljudi, z novim koronavirusom pa se jih je po vsem svetu okužilo skoraj 23 milijonov.

Španska gripa, ki velja za najhujšo pandemijo v sodobni zgodovini, je med februarjem 1918 in aprilom 1920 zahtevala 50 milijonov smrtnih žrtev, okužilo se je okoli 500 milijonov ljudi.

V Nemčiji največ okužb od aprila

V Nemčiji so potrdili 2034 primerov okužbe s koronavirusom, kar je največ od konca aprila. Umrlo je sedem bolnikov, skupno 9267. Skupno so v državi doslej potrdili 232.082 okužb.

Nemška letališča omogočajo brezplačno testiranje. Foto: Reuters
Nemška letališča omogočajo brezplačno testiranje. Foto: Reuters

Po državi je več manjših žarišč, ki so povezana tudi z družinskimi praznovanji, navaja Nacionalni inštitut Roberta Kocha. Nove okužbe so potrdili tudi med potniki, ki so se vrnili iz tujine, še posebej med mladimi.

Nazadnje je vlada v petek objavila opozorilo pred potovanjem v Bruselj, ker so tam imeli v sedmih dneh več kot 50 okužb na 100.000 prebivalcev.

Vsi, ki se bodo vrnili iz belgijske prestolnice, bodo morali opraviti test na okužbo in do rezultata ostati v karanteni. Enako opozorilo so izdali tudi za Antwerp.

Okužbe naraščajo tudi med nemškimi učenci. Foto: Reuters
Okužbe naraščajo tudi med nemškimi učenci. Foto: Reuters

V Nemčiji je bil vrhunec epidemije na začetku aprila, ko so dnevno prepoznali več kot 6000 okužb. Od konca julija so številke upadale, v zadnjih dneh pa število okužb znova narašča. To pripisujejo vračanju turistov, tudi iz regij z večjim tveganjem okužbe, ter večjemu številu testiranj.

Okužbe v najmanj 41 šolah v Berlinu

Dva tedna po tem, ko so nemški šolarji v Berlinu znova sedli v šolske klopi, pa iz najmanj 41 šol od 825 v prestolnici poročajo o primerih okužb.

Nas stotine učencem in učiteljem je bila tako odrejena karantena, poroča Guardian.

Sorodna novica Zakaj Slovenija teste zavrača, Nemčija pa jih ponuja celo brezplačno?

Urad nemške kanclerke Angele Merkel je naraščanje števila okužb označil za skrb vzbujajoče in prebivalce pozval k odgovornemu ravnanju in upoštevanju ukrepov za zajezitev širjenja virusa.

V Italiji največ okužb od sredine maja

V Italiji zaznavajo velik porast okužb med mladimi. Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic
V Italiji zaznavajo velik porast okužb med mladimi. Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic

Iz Italije medtem poročajo o 1.071 novih okužbah, kar je največ od maja. V zadnjih 24 urah so umrli še trije bolniki, skupno 35.430. Skupno so doslej potrdili 258.136 okužb.

Lacij, dežela okoli Rima, je zaznala največji porast novih okužb, 215. Pri dveh tretjinah okužb gre za ljudi, ki so se vrnili od drugod.

Večina vnesenih primerov prihaja s Sardinije, manjši delež iz drugih delov Italije, pa tudi iz Hrvaške, Francije, Grčije, Malte, Romunije, Španije in ZDA. 28 odstotkov novih okužb je povezanih z vrnitvami iz tujine.

Predstavnik zdravstvenih oblasti dežele Alessio D'Amato je povedal, da gre pri novih okužbah večinoma za mlade, ki nimajo simptomov.

Povprečna starost okuženih je okoli 30 let, potem ko je bila marca in aprila povprečna starost okuženih več kot 60 let.

Obvezni testi s tveganih območij

Italija je bila prva zahodna država, ki je bila prizadeta v pandemiji novega koronavirusa. Po izredno težkih razmerah v marcu in aprilu pa je imela tedne boljše podatke kot druge evropske države.

Nedaven porast okužb vzbuja skrbi pred vnovično uvedbo karantenskih ukrepov, pa tudi pred morebitnimi težavami ob začetku novega šolskega leta v septembru.

V prizadevanjih za zajezitev širjenja okužb je vlada prepovedala ples v barih in nočnih klubih in uvedla obvezne teste na okužbo za tiste, ki se vračajo iz Hrvaške, Grčije, z Malte in iz Španije.

Pozivi k ohranjanju fizične razdalje v šolah. Foto: Reuters
Pozivi k ohranjanju fizične razdalje v šolah. Foto: Reuters

V Avstriji 300 novih okužb, številne iz Hrvaške

V Avstriji so v preteklih 24 urah potrdili 300 okužb s koronavirusom, od tega kar 141 na Dunaju, sledita Tirolska (47) in Zgornja Avstrija (35). Umrla sta dva človeka, skupaj 732 ljudi.

Od 109 novih okužb, vnesenih v državo iz tujine, naj bi jih bilo kar 67 iz Hrvaške, poroča časopis Kronen Zeitung.

Skupno število potrjenih okužb v Avstriji je 25.062, od tega je 21.406 okuženih doslej uspešno okrevalo, trenutno aktivnih pa je 2924 primerov. Od tega naj bi jih bilo okoli 450 povezanih s Hrvaško.

Avstrijski organi so v petek opravili 49.200 mejnih nadzorov, od tega 44.300 skupaj z zdravstvenimi delavci. Okoli 1070 ljudem, kar je največ doslej, so odredili karanteno na domu.

Rekord tudi na Češkem

O rekordnem številu novih primerov poročajo tudi iz Češke. Danes so našteli 506 novih primerov okužb, čeprav ministrstvo za zdravje porast pripisuje okrepljenemu testiranju, še posebej med stiki okuženih. Največ novih primerov so našteli v Pragi.

WHO svari mladino pred brezskrbnostjo