V ambulanti, ki deluje pod okriljem Nadškofijske karitas v Mariboru, se je v zadnjem letu obisk občutno povečal. Kot ugotavljajo, je med uporabniki vse več propadlih samostojnih podjetnikov.
V pro bono ambulanti, ki deluje v okviru Nadškofijske karitas Maribor, imajo trenutno več kot 800 kartotek oseb brez urejenega osnovnega zdravstvenega zavarovanja. Bolnikov, ki potrkajo na vrata ambulante, je v zadnjem letu vse več, ugotavlja generalni tajnik mariborske Karitas Darko Bračun. Računa, da se je obisk pri njih povečal za okoli deset odstotkov.
Njihove težave in stiske so najrazličnejše, pravi diplomirana medicinska sestra Amra Čaplja, ki v ambulanti dela že vse od odprtja pred 16 leti: "Stiske so vedno večje. V našo ambulanto prihajajo brezdomci, azilanti, Romi, zadnje čase propadli espejevci oziroma podjetniki, ki niso mogli plačevati prispevkov."
Zgodbe, ki so jih pripeljale na rob družbe, so težke in pretresljive, dodaja sogovornica. Žal nekateri poiščejo pomoč pozno, zlasti oboleli za rakom prepozno: "Vsak dan prinese novo zgodbo. Nekaj imamo karcinomskih bolnikov, ki jim uspemo pomagati, nekaterim pa žal tudi ne."
Uporabniki mariborske pro bono ambulante so večinoma starejši, po pomoč pa se v zadnjem času obračajo tudi vse mlajši in tudi taki, ki sicer imajo izbranega osebnega zdravnika, a ne pridejo do obravnave. "Kličejo, potrebujejo pomoč, pogosto kličejo za zdravila. Tudi obravnave za bolnišnico ali pa potrebujejo urgenco. Nekaj je bilo klicev tudi glede pozitivnega hitrega testa," je dodala Čaplja.
Lani so v ambulanti imeli 213 obravnav, več kot 2600 je bilo telefonskih klicev in skoraj tisoč svetovanj po elektronski pošti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje