Simbolična fotografija. Foto: Pixabay
Simbolična fotografija. Foto: Pixabay

"Transplantacije srca pri tako majhnih otrocih so zelo zahtevne in izjemno redke. V Evropi se letno izvede do pet tovrstnih transplantacij pri otrocih, mlajših od enega leta starosti," so sporočili iz Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, kjer bodo več podrobnosti predstavili na petkovi novinarski konferenci.

Pri zahtevni operaciji sta sodelovala izkušena ekipa kardiokirurgov in anesteziologov UKC-ja Ljubljana ter tim otroških kardiologov in intenzivistov ljubljanske Pediatrične klinike.

Transplantacija je bila nujna, saj je dojenčku zaradi genske bolezni srčne mišice dokončno odpovedalo srce. Otrok je po pojasnilih iz UKC-ja transplantacijo dobro prestal in tudi dobro okreval.

Vsako leto rojenih 100 otrok s prirojenimi srčnimi napakami

V Sloveniji se vsako leto rodi približno 100 otrok s prirojenimi srčnimi napakami. Poznamo 40 različnih tipov prirojenih srčnih napak. Nekatere so manj zapletene, opisujejo v UKC-ju, druge pa zahtevajo nujno zdravniško posredovanje. Približno 25 odstotkov otrok, rojenih s hudo in zapleteno srčno napako, ne preživi do prvega rojstnega dne.

Lani so na srcu operirali 72 otrok, opravili so tudi 70 katetrizacij in interventnih posegov na otroškem srcu, na kardiološkem oddelku Pediatrične klinike je bilo hospitaliziranih 750 otrok, v ambulantah pa so opravili kar 6400 pregledov, so statistični povzetek objavili na strani UKC-ja Ljubljana na Facebooku.

"Moramo se pohvaliti, da smo zaposlili še enega kardiologa, tako da nas je zdaj pet specialistov. Zaposlili smo tudi tri medicinske sestre in jih je skupaj zdaj 18. Odpiramo polintenzivno kardiološko enoto na oddelku, kar pomeni, da bomo lahko skrajšali hospitalizacijo v intenzivni enoti. In v bližnji prihodnosti bomo tudi na Pediatrični kliniki odprli sodobno hibridno operacijsko dvorano, kjer bomo izvajali katetrske posege z najsodobnejšimi napravami. Imamo tudi tri odlične otroške srčne kirurge, s katerimi odlično sodelujemo, in odličen tim v otroški intenzivni enoti," pa je ob 14. februarju – dnevu ozaveščanja o prirojenih srčnih napakah – povedal vodja Službe za kardiologijo Gorazd Mlakar.