Odločitev je sporočil zagovornik načela enakosti, ki je v sporočilu za javnost spomnil, da je po prejetju prijave o diskriminaciji vseh istospolno usmerjenih moških pri krvodajalstvu decembra 2021 ugotovil, da je ta različna obravnava oseb pri krvodajalstvu le na podlagi njihovega spola in spolne usmerjenosti diskriminatorna.
Tako je odločil, ker je s testom sorazmernosti ureditve ocenil, da samodejna in trajna prepoved darovanja krvi za vse moške, ki so imeli spolne odnose z moškimi, ni popolnoma ustrezen niti edini možen in tudi ne sorazmeren ukrep za zagotavljanje neoporečnosti darovane krvi.
Po presoji zagovornika trajna prepoved darovanja krvi samo za istospolno usmerjene in biseksualne moške ne more biti ustrezno sredstvo za zagotavljanje varnosti darovane krvi.
Ukrep vnaprejšnje in trajne prepovedi darovanja krvi za vse moške, ki imajo spolne odnose z moškimi, po presoji zagovornika ni nujen oziroma edini možen za zagotavljanje varnosti darovane krvi, saj bi za doseganje tega cilja darovanje lahko prepovedali začasno in samo tistim, ki imajo več partnerjev ali tvegane spolne odnose.
"Možnost prenosa virusa HIV in drugih virusov, ki se prenašajo s krvjo, je namreč predvsem odvisna od spolnega vedenja, ki pa s spolom in spolno usmerjenostjo ni nujno povezano. Vsa darovana kri pa se že vrsto let tudi preverja na morebitno vsebnost nekaterih virusov. Poleg trajne prepovedi darovanja krvi za moške, ki so imeli spolne odnose z moškimi, torej že velja še dodaten način zagotavljanja varnosti krvi," je opomnil.
Ukrep je ohranjal in širil predsodke
Zagovornik je ugotovil tudi, da ukrep med drugim ohranja in širi predsodke o istospolnih odnosih kot takih in utrjuje stigmatizacijo istospolne usmerjenosti. Stigmatizacija istospolne usmerjenosti pa sama po sebi ne zagotavlja večje varnosti v krvodajalstvu.
Prepoved darovanja krvi odslej odvisna od spolnega vedenja posameznika
Zagovornik je tako decembra 2021 v obravnavani zadevi ugotovil diskriminacijo. Z odločbo je seznanil ministrstvo za zdravje in Zavod RS za transfuzijsko medicino. Ta je že med postopkom ugotavljanja diskriminacije navedel, da bodo tudi v Sloveniji z letom 2022 v veljavi le še začasne prepovedi darovanja krvi, izbor krvodajalcev pa bo odvisen od tveganosti njihovega spolnega vedenja, ne glede na njihov spol ali spolno usmerjenost.
Kot kaže, se napoved zdaj uresničuje, saj je zavod zagovornika obvestil, da bo s 1. julijem na podlagi sklepov razširjenih kolegijev za transfuzijsko medicino in infektologijo izbor krvodajalcev spremenjen. "Ukinja se trajna odklonitev darovanja krvi zaradi spolne usmerjenosti in spolnega vedenja, ki jo nadomešča začasna odklonitev, odvisna od tveganosti posameznikovega spolnega vedenja," so zapisali.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje