Kljub zahtevnemu delu, dežurstvom, operacijam … vedno najde čas za  pogovor s pacientkami. Foto: Splošna bolnišnica Novo mesto
Kljub zahtevnemu delu, dežurstvom, operacijam … vedno najde čas za pogovor s pacientkami. Foto: Splošna bolnišnica Novo mesto

Priznanje Zdravnica leta 2020 je po glasovanju, ki ga je organizirala revija Viva, dobila dr. Hatije Ismaili iz Splošne bolnišnice v Novem mestu. Specialistka ginekologije in porodništva je prejela tudi največ glasov pri glasovanju za naziv ginekologinje leta 2020. Dr. Hati, kot jo ljubkovalno kličejo sodelavci, je Albanka, rojena v Gostivarju v Severni Makedoniji, študirala je na reški univerzi, odločila pa se je ustvariti življenje, družino in kariero v Novem mestu. Svoje delo ginekologinje uspešno opravlja že 17 let, priznanje pa vidi kot potrditev pravilnega odnosa s pacientkami.

"Področje ginekologije je občutljivo, še zlasti v odnosu s pacientkami. Treba se jim je čim bolj posvetiti. Ključno je ustvariti medsebojno zaupanje, priti do tega, da mi zaupajo. Prizadevam se pogovoriti z njimi, jim pojasniti in jim čim bolj prisluhniti, čeprav imamo skopo odmerjen čas in precej dela z dokumentacijo. Menim, da smo s pacientkami vzpostavili lep odnos. Pomagam jim, zato mi zaupajo, in le tako sem uspešna pri delu. Verjetno je to pripeljalo do tega dosežka in priznanja," je dejala.

Pacienti potrebujejo zdravljenje, a tudi človeški odnos in spoštljivost

V novomeški bolnišnici so navdušeni nad dosežki dr. Hatije Ismaili. Priznanje, ki ga je zdravnica prejela v Predsedniški palači, je tudi priznanje bolnišnici. "Delati s takšnimi sodelavci, kot je dr. Hati Ismaili je privilegij", zatrjuje direktorica Splošne bolnišnice Novo mesto, doc. dr. Milena Kramar Zupan, ki takole opisuje svojo sodelavko: "V bolnišnico vsak dan prihajajo ljudje, pacienti, ki imajo najrazličnejše stiske. Poleg zdravstvene oskrbe, velikokrat potrebujejo tudi človeški odnos in spoštljivost. Naša Hati ima vse to. Je izjemna strokovnjakinja na ginekološko-porodniškem področju, poleg tega ima poseben čut za sočloveka, je prijazna in vredna zaupanja, ima neko posebno toplino, ki jo naše pacientke še kako prepoznajo. Ne čudi nas, da so ji namenili to priznanje zdravnice 2020."

Bolnišnica, ki se ponaša tudi z ortopedom leta 2020, dr. Gregorjem Kavčičem, si prizadeva izobraževati svoje osebje in ponujati pacientom celostno in sodobno obravnavo. V ambulanti dr. Hatije Ismaili in sodelavci sledijo sodobnim pristopom pri porodu in s to široko obravnavo so postali prepoznavni tudi drugje po Sloveniji.

Zdravljenje in preventiva sta vpeti tudi v delovanje skupnosti in nevladnih organizacij.
Dejanski čas, porabljen za pogovor med pacientko in ginekologinjo, je včasih zelo kratek, zato se obravnava pacientk začne že s pogovorom s sestrami in babicami. Zato je pravilna informiranje in poučevanje pacientk o njihovem zdravju toliko pomembnejše, meni dr. Ismailijeva, ki se posveča njihovemu izobraževanju zunaj bolnišnice. Do nedavnega je sodelovala na spletni svetovalnici v albanskem jeziku Nuk je vetëm (Nisi sam/a), namenjeni mladim od 15. do 25. leta z vprašanji o različnih zdravstvenih stanjih. A to ni vse. "Sodelujem pri izobraževalnih dejavnostih, ki jih organizirajo nevladne organizacije, za pripadnike različnih segmentov družbe, tudi za Albanke v Novem mestu, ki se šele vključujejo v družbo. Cilj predavanj je razložiti, kako delujejo bolnišnice in ambulante in kako dostopati do splošnih in specialističnih zdravnikov," pove zdravnica leta.

Ljudje, ki jih je v Slovenijo pripeljala skrb za bližnje


V Društvu za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto (DRPDNM), si prizadevajo poučiti pripadnice in pripadnike ranljivih skupin, med njimi tudi priseljence, o zdravstveni preventivi, o različnih boleznih, njihovih simptomih: "Zato v program vključujemo dr. Hatije Ismaili, saj je tu njena vloga neprecenljiva. Obiskovalkam ponuja kakovostne in strokovne informacije,tudi v albanščini, a morda še bolj pomembno je, da jim daje tudi povsem človeško oporo – razbremenila jih je strahu pred obiskom zdravnika, predvsem je ženske spodbudila, da se samostojno znajdejo v zdravstvenem domu," razlaga Tina Cigler z DRPDNM in poudarja: "S tem bistveno pripomore k njihovemu boljšemu vključevanju v okolje."

V raznolikosti sta potencial in priložnost

Hatije Ismaili govori pet jezikov. Slovenščino se je naučila že kot otrok, ko je med počitnicami obiskovala starše, ki so delali v Kočevju. Zato si je po študiju izbrala Slovenijo kot novo domovino. Kot pravi: "Poznala sem jezik, ljudi, navade in okolje. Zame je bilo enostavno nadaljevati tukaj."

Novomeški prebivalci imajo različna kulturna in ekonomska ozadja, zato v bolnišnici izkoriščajo vse potenciale, ki ji ponuja etnična raznolikost zdravstvenega osebja in pacientov. Milena Kramar Zupan, pove, da imajo 21 zdravnikov, ki so v Slovenijo prišli iz drugih držav, ki so izjemni strokovnjaki in uživajo zaupanje pacientov. "Delo različnih kultur bogati našo bolnišnico, tako po strokovni plati kot tudi po sožitju kultur, ki našim zaposlenim in bolnišnici daje neko posebno širino," pove dr. Kramar Zupanova , ki je prepričana, da prav to priznanje dr. Hatije Ismaili potrjuje njeno mnenje.

Zdravnica leta poudarja, da je zelo pomembno, da vse pacientke, tako tiste, rojene v Sloveniji, kot tiste, rojene v državah Zahodnega Balkana, razumejo svojo zdravstveno stanje kljub zapletenim medicinskim izrazom. Zato pri pojasnjevanju uporablja vse svoje spretnosti: "Na srečo govorim vse jezike, od makedonščine do slovenščine in moje pacientke se lahko obrnejo name po pomoč."

Tudi zdravniki so ljudje …

Hatije Ismaili je tudi mati in žena. Zato se veseli prostega časa, ki ga preživlja z družino: "V moji družini zelo radi potujemo, zato izkoristimo vsak prosti trenutek, da odpotujemo in spoznamo kakšno novo deželo," pove dr. Hatije Ismaili in doda, da najraje kolesari z otrokoma ali pa se skupaj sprehajajo po Novem mestu in okolici, kjer je veliko naravnih lepot.