Najvišja priznana vrednost, ki jo krije obvezno oz. dopolnilno zdravstveno zavarovanje, je določena za posamezno skupino zdravil glede na splošno ime, jakost, obliko in pakiranje, in sicer na ravni odmerka, opozarjajo v ZZZS-ju. Foto: MMC RTV SLO
Najvišja priznana vrednost, ki jo krije obvezno oz. dopolnilno zdravstveno zavarovanje, je določena za posamezno skupino zdravil glede na splošno ime, jakost, obliko in pakiranje, in sicer na ravni odmerka, opozarjajo v ZZZS-ju. Foto: MMC RTV SLO

Nov seznam, ki bo začel veljati 8. decembra, bo zaradi nižjih cen generičnih zdravil zagotovil zdravstveni blagajni 8,49 milijona evrov letnega prihranka.

Na seznamu ni več gliklazida
Po novem bo seznam vseboval 98 zdravilnih učinkovin (zdaj 89), 233 oblik zdravil (zdaj 215) oz. skupno 676 zdravil z lastniškim imenom (zdaj 635). Na novem seznamu je 11 novih zdravilnih učinkovin oz. njihovih kombinacij, ki so namenjene zdravljenju sladkorne bolezni, zvišanega krvnega tlaka, zvišanih vrednosti holesterola, mokrenja v posteljo pri otrocih, možganskega tumorja, multiple skleroze, osteoporoze in amiotrofične lateralne skleroze.

Na seznamu pa ni več gliklazida, zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni, in itrakonazola, zdravila za zdravljenje glivičnih okužb.

Najvišja priznana vrednost, ki jo krije obvezno oz. dopolnilno zdravstveno zavarovanje, je določena za posamezno skupino zdravil glede na splošno ime, jakost, obliko in pakiranje, in sicer na ravni odmerka, opozarjajo v ZZZS-ju. Nižje cene generikov in s tem nove nižje najvišje priznane vrednosti in nove skupine medsebojno zamenljivih zdravil v primerjavi s sedanjimi, ki veljajo od 22. maja, omogočajo letni prihranek 8,49 milijonov evrov pri odhodkih za zdravila na recept.

Doplačila posledica cenovne politike proizvajalcev
Enako kot pri predhodnih seznamih bo tudi pri tokratnem v vsaki skupini medsebojno zamenljivih zdravil vsaj eno zdravilo, ki ne bo presegalo najvišje priznane vrednosti, zato zanj zavarovani osebi ne bo treba doplačati razlike med ceno zdravila in najvišjo priznano vrednostjo, ki jo krije zdravstveno zavarovanje. Tovrstna doplačila so namreč, kot pojasnjujejo v zavodu, posledica cenovne politike posameznih proizvajalcev zdravil, zato v strokovno medicinsko utemeljenih primerih niso potrebna oz. smiselna.

Seznam se sicer lahko sproti dopolnjuje z novo razvrščenimi zdravili, ki so medsebojno zamenljiva in imajo učinkovino, za katero je bila določena najvišja priznana vrednost, zato imajo proizvajalci zdravil možnost ceno kadar koli znižati oz. jo prilagoditi najvišji priznani vrednosti. V ZZZS-ju zato pričakujejo, da doplačil ne bo veliko.