Fuglesang je z Discoveryjem prvič poletel v vesolje in opravil že več vesoljskih sprehodov. Foto: EPA
Fuglesang je z Discoveryjem prvič poletel v vesolje in opravil že več vesoljskih sprehodov. Foto: EPA

Senat univerze je Christerju Fuglesangu častni doktorat podelil za izjemne dosežke v znanosti, pri razvoju vesoljskih poletov in prebivanju v vesolju. Fuglesang je na Mednarodno vesoljsko postajo poletel 9. decembra z raketoplanom Discovery, glavna naloga Fuglesanga in šestih drugih vesoljcev pa je obnova postaje.

Fuglesang z vesoljem povezan že vrsto let
51-letni Fuglesang, ki se lahko pohvali že s častnim doktoratom Univerze v Stockholmu, se je za kariero odločil leta 1992, ko se je pridružil vesoljcem Evropske vesoljske agencije (ESA). Leta 1995 je postal član rezervne posadke za misijo Euromir, tri leta pozneje pa je dobil še licenci vesoljca ameriške agencije Nasa in poveljnika ruskega programa Sojuz.

Fuglesang ob vsem tem nadaljuje tudi raziskovalno delo. V okviru eksperimenta Sil Eye je proučeval svetlobne bliske v očeh vesoljcev na Mednarodni vesoljski postaji Mir, to pa nadaljuje tudi na svoji trenutni misiji na Mednarodni vesoljski postaji. Je tudi pobudnik eksperimenta Desire, ki simulira in proučuje radiacijske pogoje na Mednarodni vesoljski postaji.