Zdajšnjega človeka odlikujejo večji možgani in manj izrazite poteze obraza. Foto: EPA
Zdajšnjega človeka odlikujejo večji možgani in manj izrazite poteze obraza. Foto: EPA
Prostornina možganskega dela lobanje se je v 600 letih povečala.
Naši predniki so imeli bolj poudarjeno spodnjo čeljust.

Raziskava, v kateri je ekipa znanstvenikov preučila rentgenske fotografije lobanj, je pokazala, da ima moderen človek manj izrazite poteze obraza, večja pa je prostornina možganov.

Ljudje v srednjem veku so imeli večjo in bolj poudarjeno spodnjo čeljust. Prostornina možganskega dela lobanje se je v 600 letih povečala za več kot kubični centimeter. To naj bi nakazovalo - tako znanstveniki -, da se prostor za možgane še vedno veča, saj možgane vedno bolj uporabljamo v vsakdanjem življenju.

Razlike med nami in predniki so ogromne
Doktor Peter Rock, ki je raziskavo vodil, je dejal, da je razvoj človeške vrste zanimivo vprašanje. "Tako smo ugotovili, da sta se možganska prostornina in visoko čelo skozi stoletja povečevala," je dodal Rock. Lobanje iz obdobja kuge so od nas oddaljene le 30 generacij, tiste od potopa ladje pa 22 generacij, a so razlike med našimi in tistimi ogromne.

Najstarejše lobanje so pripadale 30 žrtvam kuge, ki so umrle med letoma 1348 in 1349. Te lobanje so v osemdesetih letih prejšnjega stoletja izkopali iz jam v bližini kraljevske zakladnice v Londonu, kamor so zakopali žrtve. Druga skupina 54 lobanj je pripadala žrtvam, ki so jih našli na razbitinah ladje Mary Rose, ki se je potopila leta 1545. Lobanje iz zadnje skupine pa so imeli shranjene na univerzi in so bile iz današnjih dni.