Črna luknja leži v kroglasti kopici, ki je povezana z galaksijo NGC 4473 in je od Zemlje oddaljena 55 milijonov svetlobnih let. Foto: EPA
Črna luknja leži v kroglasti kopici, ki je povezana z galaksijo NGC 4473 in je od Zemlje oddaljena 55 milijonov svetlobnih let. Foto: EPA
Kroglasta kopica
Kroglaste kopice so ene najstarejših tvorb v vesolju. Foto: EPA

Odkritje je presenetljivo zato, ker mnogi ne verjamejo, da lahko črne luknje sploh obstajajo v takšnih skupinah zvezd. Računalniške simulacije so pokazale, da bi novo črno luknjo kroglasta kopica zaradi gravitacijskega delovanja preprosto izvrgla.

Mednarodna skupina znanstvenikov, ki se je pripravljala na dolgotrajno raziskovanje, meni, da je njihovo delo prepričljiv dokaz, da nekatere črne luknje ne le da preživijo, ampak tudi rastejo v kroglastih kopicah. Kljub nasprotnim pričakovanjem pa so črno luknjo našli skoraj nemudoma v drugi od kroglastih kopic, ki so jih opazovali.

Kaj so kroglaste kopice?
Kroglaste kopice so ene najstarejših struktur v vesolju. Sestavljene so iz tisočih zvezd, ki so povezane v enem izmed območij vesolja, med seboj pa so oddaljene za nekaj desetin svetlobnih let. Ta telesa z visoko specifično težo imajo med seboj veliko stikov, včasih pa med njimi pride celo do trkov. Nekatera predvidevanja nakazujejo, da se velikanske črne luknje, katerih teža je večstokrat večja od Sončeve, oblikujejo v območjih kopic z največjo specifčno težo.

Astronomi ne vedo, kako velika je galaksija NGC 4472. Če je galaksija običajno velika, kar potrjujejo podatki o sevanju, to pomeni, da je njena teža tudi do štiristokrat večja od Sončeve.

Ljudje poznajo črne luknje, ki so velike kot zvezde, in nastanejo, ko zvezde ugasnejo. V vesolju pa so še supertežke črne luknje v središčih galaksij, katerih teža je milijonkrat večja od Sončeve. Med tema dvema oblikama črnih lukenj še ne poznamo ničesar, in astronomi, ki so preučevali kroglaste kopice, menijo, da bi črne luknje v teh vesoljskih tvorbah lahko predstavljale vmesno stopnjo.

A. M.