Pojav, ki se je dogajal v štiri milijarde svetlobnih let oddaljeni galaksiji, so znanstveniki z Nasinim teleskopom opazovali dve leti. Uporabili so teleskop Galaxy Evolution Explorer, ki je sposoben zaznati dve vrsti ultravijolične valovne dolžine in ki mu je uspelo zaznati širjenje svetlobe iz oddaljene galaksije.
To je bilo prvič, da je znanstvenikom uspelo opazovati takšen dogodek tako natančno. Le vsakih 10.000 let se kakšna zvezda tako približa črni luknji, da jo ta lahko vsrka vase.
Vir svetlobe je bila zvezda, ki jo je črna luknja raztrgala in potegnila vase. Znanstveniki upajo, da jim bodo izsledki pomagali razumeti delovanje črnih lukenj, naravnih pojavov, katerih težnost je tako močna, da jim ne more uiti niti svetloba.
Verjamejo namreč, da v središču vsake galaksije obstaja črna luknja, tudi sredi Rimske ceste, v kateri leži tudi naš sončni sistem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje