Astronavta Sunita Williams in Barry Wilmore sta se po več kot devetih mesecih bivanja na Mednarodni vesoljski postaji na Zemljo vrnila 18. marca. Foto: EPA
Astronavta Sunita Williams in Barry Wilmore sta se po več kot devetih mesecih bivanja na Mednarodni vesoljski postaji na Zemljo vrnila 18. marca. Foto: EPA

Ameriška astronavtka slovensko-indijskega rodu Sunita Williams in njen kolega Barry Wilmore sta proti Mednarodni vesoljski postaji (ISS) poletela junija lani na vesoljskem plovilu podjetja Boeing Starliner. Pot je bila sprva predvidena za osem dni. Po tehničnih težavah Starlinerja pa se je vesoljska agencija Nasa odločila, da ju pusti na ISS-ju in vrne pozneje z raketo podjetja SpaceX.

Sorodna novica Astronavta sta se po več kot devetih mesecih v vesolju vendarle vrnila na Zemljo

Nasa in Boeing sta vmes Starliner varno vrnila na Zemljo, Williams in Wilmore pa sta v vesolju ostala skupaj 286 dni in se vrnila 18. marca. Na novinarski konferenci sta povedala, da bi s Starlinerjem z veseljem znova potovala v vesolje. "To je dobro vesoljsko plovilo in ima velike zmogljivosti. Nekaj zadev je pač treba urediti," je dejala Williams.

Oba sta tudi povedala, da so vesoljska potovanja vedno nepredvidljiva in da sta se izurila ter pripravila na daljše bivanje v vesolju. "Sodelovala sva v znanstvenih poskusih in pomagala naokrog na Mednarodni vesoljski postaji," je dejala astronavtka, ki je prvič poletela v vesolje decembra leta 2006, aprila 2007 pa je prva v vesolju pretekla maraton. Tekla je v času, ko so nekaj več kot 42-kilometrsko razdaljo premagovali tekači na slovitem maratonu v Bostonu.

Novinarska konferenca. Foto: Zajem zaslona
Novinarska konferenca. Foto: Zajem zaslona

Po vrnitvi na Zemljo je objela svojega moža Michaela Williamsa in si privoščila sendvič s sirom na žaru. Zahvalila se je vsem, ki so pomagali pri vrnitvi na Zemljo, in seznanila javnost, da je v nedeljo že pretekla skoraj pet kilometrov.

Oba astronavta sta izjemno počaščena, da je svetovna javnost spremljala njune dogodivščine, kar je po besedah Sunite Williams dobro za vesoljske raziskave. Astronavtka je dodala, da je bila ob nepričakovanem podaljšanju odprave v bistvu vesela, ker rada živi v vesolju. Oba z Wilmorom sta ob tem zatrdila, da se ob tem nista nikoli počutila zapostavljena ali pozabljena. Predsednik ZDA Donald Trump je namreč trdil, da ju je vlada prejšnjega predsednika Joeja Bidna pustila na cedilu.

Kljub podaljšku nista podrla rekorda najdaljšega neprekinjenega bivanja v vesolju. Ameriški astronavt Frank Rubio je leta 2023 na krovu ISS-ja preživel 371 dni namesto šestih mesecev, kot je bilo prvotno načrtovano, in sicer zaradi puščanja hladilne tekočine na krovu plovila, predvidenega za njegovo vrnitev.

Najdlje sta na ISS-ju neprekinjeno bivala ruska kozmonavta Oleg Kononenko in Nikolaj Čub. Po 374-dnevnem neprekinjenem bivanju sta se septembra lani vrnila na Zemljo v kapsuli Sojuz MS-25 z ameriško astronavtko Tracy Dyson.

Rekord glede števila zaporednih dni v vesolju je dosegel ruski kozmonavt Valerij Poljakov, ki je v letih 1994 in 1995 na ruski vesoljski postaji Mir preživel 437 dni.

Ameriška astronavta po vrnitvi na Zemljo