Fotografija je simbolična. Foto: EPA
Fotografija je simbolična. Foto: EPA

Izstrelitev rakete Spectrum je bila prva izstrelitev orbitalne rakete z evropske celine – z izjemo Rusije – in prva v Evropi, ki jo je financiral skoraj izključno zasebni sektor.

Orbitalne rakete so zasnovane za izstrelitev plovil ali tovora, kot so denimo sateliti, v Zemljino orbito.

Spectrum je sicer zasnovan za prevoz majhnih in srednje velikih satelitov, težkih do ene metrične tone, na tokratnem testnem poletu pa 28-metrska dvostopenjska raketa ni nosila nobenega tovora.

Izstrelitev je bila tudi večkrat preložena zaradi vremenskih razmer, družba Isar Aerospace pa je pred izstrelitvijo skušala omejiti pričakovanja.

"Vsaka sekunda poleta je dobra, saj zbiramo podatke in izkušnje. Že trideset sekund bi bil velik uspeh. Ne pričakujemo, da bomo s tem testom dosegli orbito. Pravzaprav še nobenemu podjetju ni uspelo, da bi v orbito spravilo svojo prvo nosilno raketo," je pred izstrelitvijo dejal Daniel Metzler, soustanovitelj in izvršni direktor bavarskega podjetja, ustanovljenega leta 2018.

Prvi evropski poskus izstrelitve rakete v orbito je leta 2023 na jugozahodu Anglije izvedlo podjetje Virgin Orbit britanskega milijarderja Richarda Bransona, vendar poskus ni uspel, zaradi česar je podjetje pozneje tudi prenehalo delovati.

Kot poroča Guardian, evropske države že dolgo plačujejo za izstrelitve z ruskih vesoljskih postaj, a ta odnos se je pokvaril po ruski invaziji v Ukrajini februarja 2022.

Pomembni igralci v industriji izstreljevanja satelitov medtem postajajo ameriška podjetja SpaceX, Lockheed Martin in Boeing, svoj prostor v tem sektorju pa si skušajo priboriti tudi kitajska podjetja.

Po številnih ocenah naj bi bila svetovna vesoljska industrija v prihodnjih dveh desetletjih zmožna ustvariti prihodke več kot bilijon dolarjev.

Evropska preizkusna raketa po vzletu na Norveškem strmoglavila