Raketa Dolgi pohod-5B je bila izstreljena v sredo, ko je v tirnico poslala nov modul kitajske vesoljske postaje Ventjan (Wentian). Srednja stopnja rakete, visoka 30 metrov in z maso 22 ton, je po izstrelitvi začela počasi padati nazaj proti Zemlji. Nihče ni mogel napovedati, kdaj se bo vrnila v ozračje in kje bodo kosi deževali po površju.
Po podatkih ameriških vesoljskih sil se je vrnitev v atmosfero zgodila v soboto ob 18.45 po našem času nad Indijskim oceanom. Predstavniki kitajske agencije za polete s posadko so pozneje zapisali, da so ostanki rakete padli v Sulujsko morje pri Filipinih, poroča Spacenews.
Na Twitterju so se pojavili posnetki domnevnih ostankov rakete (primer desno).
Podrobneje o Dolgem pohodu-5B
Dolgi pohod-5B je 54 metrov visoka raketa, ki v nizkozemeljsko tirnico na višini 200 kilometrov zmore 25 ton tovora. Je torej primerljiva z, a zmogljivejša od SpaceX-ovega Falcona 9 in evropske Ariane 5. Pravzaprav je trenutno tretja najbolj zmogljiva raketa sveta, prekašata jo le Delta IV Heavy (ULA) in Falcon Heavy.
Ima štiri stranske potisnike na kerozin in srednjo stopnjo na vodik. Druge stopnje na Dolgem pohodu-5B ni. Osrednja stopnja tako nadomešča vlogo druge stopnje in oddaja tovor v tirnico. Ker pa se njena motorja YF-77 ne moreta ponovno zagnati, stopnje ni mogoče nadzorovano vrniti v ozračje oziroma natančno načrtovati mesta padca.
Tako je bilo na zadnjih treh izstrelitvah Dolgega pohoda-5B. Leta 2021 je v nebo ponesel prvi modul kitajske vesoljske postaje, ostanki prve stopnje so padli v morje v bližini Maldivov. Slabše je bilo maja 2020 po izstrelitvi drzne lunarne misije Čang'e 5. Takrat naj bi srednja stopnja rakete za od 15 do 20 minut zgrešila območje New Yorka in nato padla deloma v Atlantski ocean in deloma po Slonokoščeni obali. Medijsko odmevna je bila tudi vrnitev prve kitajske vesoljske postaje Tjangong 1 leta 2018. Tudi ta je bila nenadzorovana.
Kdo ne sledi dobrim praksam
Upravnik (administrator) Nase Bill Nelson je sporočil tole: "Ljudska republika Kitajska ni delila natančnih podatkov o trajektoriji rakete Dolgi pohod-5B, ko je ta padala spet proti Zemlji. Vsi vesoljeplovski narodi bi morali slediti dobrim praksam in tovrstne informacije objaviti vnaprej ter tako omogočiti zanesljive napovedi nevarnosti udara ostankov, še posebej za težkonosilne rakete, kot je Dolgi pohod-5B, ki predstavlja pomembno nevarnost za smrt ali poškodovanje premoženja. To je za varnost ljudi na Zemlji in odgovorno uporabo vesolja ključno."
Predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Džao Lidžjan je Nelsonovo kritiko zavrnil, piše kitajski državni medij GlobalTimes. Kitajska po njegovih navedbah vedno sledi dobrim praksam, vesolje raziskuje v miroljubne namene in v skladu z mednarodnim pravom. Pojasnil je, da je raketa narejena s "posebno tehnologijo", ki omogoči, da večina kosov zgori med vrnitvijo v ozračje. Možnost škode je "skrajno majhna", je navedel. GlobalTimes pa je v komentarju dodal, da gre za čisto blatenje, katerega vzrok sta zavist in togota ZDA, ki kitajskega vesoljskega programa ne morejo več ustaviti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje