Raziskave teh cepiv so "izjemno obetavne", pri čemer nekateri raziskovalci pravijo, da se je razvoj zaradi uspešnosti cepiva proti covidu v zadnjem letu in pol še pospešil, poroča Guardian.
Paul Burton, glavni zdravniški nadzornik Moderne, je dejal, da verjame, da bo podjetje že v petih letih ponudilo rešitev za "najrazličnejše bolezni". Podjetje, ki je razvilo vodilno cepivo proti covidu-19, razvija cepiva za raka, ki ciljajo na različne oblike tumorjev.
“Imeli bomo to cepivo in to cepivo bo skrajno učinkovito in bo rešilo več 100.000, če ne na milijone življenj. Mislim, da bomo lahko ljudem po vsem svetu ponudili personalizirana cepiva za raka proti najrazličnejšim tipom tumorjev," je napovedal Burton.
Ključne mRNA-terapije
Dejal je tudi, da bi en sam odmerek cepiva lahko pomagal proti različnim okužbam dihal, kar bi ranljivim skupinam ponudilo zaščito pred covidom, gripo in respiratornim sincicijskim virusom (RSV), medtem ko bi bile mRNA-terapije na voljo za redke bolezni, za katere trenutno ni zdravil.
Terapije na osnovi mRNA-ja delujejo s priučevanjem celic, kako proizvesti protein, ki spodbudi imunski odziv telesa proti bolezni.
"Mislim, da bomo imeli terapije na osnovi mRNA-ja za redke bolezni, za katere do zdaj ni bilo zdravil, čez deset let pa mislim, da bomo blizu sveta, v katerem bomo zares lahko identificirali genetski vzrok bolezni in ga, razmeroma preprosto, s pomočjo mRNA-tehnologije odpravili," še meni Burton.
A znanstveniki opozarjajo, da bo ves izjemni napredek, ki je bil v zadnjih treh letih storjen, šel v nič, če se ne bodo vzdrževale visoke ravni finančne investicije vanj.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje