Poveljnik novoustanovljenega francoskega vesoljskega poveljstva Michel Friedling je vaje označil za "stresni test našega sistema" in dodal, da gre za prve tovrstne vaje tako za francosko vojsko kot prve v Evropi.
Vaje z imenom AsterX v čast prvemu francoskemu satelitu Asterix iz leta 1965 temeljijo na simulaciji spremljanja potencialno nevarnega vesoljskega predmeta in nevarnosti za satelit.
V okviru vaje bodo poustvarili številne dogodke, ki pomenijo krizne razmere ali grožnjo francoski vesoljski infrastrukturi, "a ne samo to", je Friedling dejal novinarjem na sedežu vesoljskega poveljstva v Toulousu na jugozahodu Francije.
Za francoski vesoljski program 4,3 milijarde evrov
Na francoskih vojaških vajah v vesolju sodelujejo tudi nove vesoljske sile ZDA in nemška vesoljska agencija. Vesoljsko poveljstvo je Francija napovedala leta 2019, do leta 2025 pa naj bi imelo do 500 pripadnikov.
"Naši zavezniki in nasprotniki militarizirajo vesolje ... ukrepati moramo," je takrat dejala obrambna ministrica Florence Parly.
Napovedala je še, da Francija načrtuje razvoj protisatelitskega laserskega orožja in nove nadzorne zmogljivosti, da bi zapolnila vrzel s tekmeci Kitajsko, Rusijo in ZDA.
Naložbe v francoski vesoljski program naj bi v proračunskem obdobju od 2019 do 2025 dosegle 4,3 milijarde evrov, kar predstavlja le majhen del sredstev, ki so jih za to do zdaj namenile ZDA ali Kitajska.
Francija Rusijo obtožila vohunjenja
Francija je leta 2018 obtožila Rusijo, da je poskušala prestreči prenose s francosko-italijanskega satelita, ki sta ga vojski obeh držav uporabljali za varno komunikacijo.
Ruski satelit Luch-Olymp naj bi se približal satelitu Athena-Fidus, kar so francoske oblasti označile kot "dejanje vohunjenja".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje