Znanstvenikom je prvič uspelo identificirati predel možganov, ki sproža učinek placebo. Foto: <a href=freedigitalphotos.net">
Znanstvenikom je prvič uspelo identificirati predel možganov, ki sproža učinek placebo. Foto: freedigitalphotos.net

Znanstveniki so s pomočjo funkcionalne magnetne resonance odkrili predel v čelnem režnju možganov, ki se odzove na placebo. Možnost predvidevanja odzivov na placebo pa bi lahko uporabljali pri prilagajanju zdravljenja kroničnih bolečin posameznemu bolniku, je povedal eden izmed avtorjev študije Marwan Baliki.

Pri zdravljenju kroničnih bolečin z zdravili se bolnikom pogosto predpisujejo različna zdravila in odmerki posameznih zdravil, dokler se ne doseže želeni učinek, z novo tehnologijo in razumevanjem možganov pa bodo lahko zdravniki videli, kateri del možganov se aktivira pri posameznikovi bolečini, in jo tako učinkoviteje zdravili.

V raziskavi so znanstveniki s pomočjo spremljanja delovanja možganov pri zaužitju placeba tudi poskušali predvideti analgezijo pri bolnikih s kroničnimi bolečinami v kolenu. Pri več kot polovici bolnikov je bila analgezija uspešna, bolnikom pa se je znatno ublažila bolečina, poroča Science Daily.

Po mnenju znanstvenikov bi lahko z nadaljnjimi raziskavami in uspešnim predvidevanjem delovanja možganov pri posameznih bolnikih uspešneje zdravili tudi kronične bolečine. S tem pa tudi zmanjšali število neuspešnih terapij, izpostavljenost bolečinam in uporabo opiatov.