Meta bo v ZDA končala sodelovanje z zunanjimi partnerji. Foto: Reuters
Meta bo v ZDA končala sodelovanje z zunanjimi partnerji. Foto: Reuters

Gre za velik preobrat v politiki Mete, kjer je njen izvršni direktor Mark Zuckerberg dolgo zagovarjal aktivno moderiranje vsebin kljub kritikam zaradi domnevne cenzure na njenih platformah, zdaj pa je v videonagovoru ob oznanitvi nove politike sporočil, da je prišel "čas za vrnitev k našim koreninam glede svobode izražanja".

"Dosegli smo točko, ko je preprosto preveč napak in preveč cenzure," je dejal Zuckerberg. "Osredinili se bomo na zmanjševanje napak, poenostavitev svojih pravilnikov in ponovno vzpostavitev svobode izražanja na platformah. Vsebinske filtre bomo prilagodili tako, da bodo pred odstranitvijo vsebine zahtevali veliko več preverjanja," je še napovedal.

Po videosporočilu Zuckerberga, v katerem je napovedal še niz drugih sprememb za ameriške uporabnike, so iz Mete za bruseljski portal Politico potrdili, da za zdaj ne nameravajo končati preverjanja dejstev v Evropski uniji.

V zapisu na blogu velikana družbenih medijev so prav tako navedli, da odpravljajo pravila in politike omejitev glede tem, kot so "priseljevanje, spol in spolna identiteta", saj so po njihovem mnenju te preprečevale politično razpravo.

"Odpravljamo številne omejitve glede tem, kot so priseljevanje, spolna identiteta in spol, ki so predmet pogostih političnih razprav in razprav," so zapisali. "Ni prav, da se o teh stvareh lahko govori na televiziji ali v kongresu, ne pa na naših platformah," so dodali.

Kot piše BBC spremembe pravil prihajajo v času, ko se tehnološka podjetja in njihovi direktorji pripravljajo na inavguracijo novoizvoljenega predsednika Donalda Trumpa, ki je bil v preteklosti glasen kritik Mete in njenega pristopa k moderiranju vsebin, še marca lani pa je Facebook označil za "sovražnika ljudstva".

A od takrat so se odnosi med njima izboljšali in Zuckerberg je bil novembra gost na večerji na Trumpovem posestvu Mar-a-Lago na Floridi, poleg tega pa je Meta donirala milijon dolarjev v sklad za Trumpovo inavguracijo.

"Tudi nedavne volitve se zdijo kot kulturna prelomnica, ki ponovno daje prednost svobodi govora," je dejal Zuckerberg v torkovem videoposnetku.

Zuckerberg je v zadnjih mesecih izrazil obžalovanje zaradi moderiranj nekaterih vsebin v preteklosti vključno s covidom-19. Foto: Reuters
Zuckerberg je v zadnjih mesecih izrazil obžalovanje zaradi moderiranj nekaterih vsebin v preteklosti vključno s covidom-19. Foto: Reuters

Do spremembe prihaja tudi po zamenjavi vodje globalnih zadev pri Meti, kjer je nekdanjega vodjo britanskih liberalnih demokratov Nicka Clegga zamenjal vplivni republikanec Joel Kaplan, ki je pojasnil, da je bilo dosedanje zanašanje podjetja na neodvisne moderatorje "dobronamerno, vendar je šlo predaleč.

"Preveč neškodljivih vsebin je cenzuriranih," je dejal Kaplan in dodal, da Meta "prepogosto ovira svobodno izražanje, ki ga želimo omogočati."

Kot je napovedal, bo prehod na sistem opomb skupnosti potekal postopoma v prihodnjih mesecih, najprej v ZDA, vendar pa ni pojasnil, kdaj in ali bo uveden tudi drugje. Sistem, za katerega pri Meti pravijo, da deluje na omrežju X, omogoča, da se ljudje različnih stališč dogovorijo o opombah, ki spornim objavam dodajo kontekst ali pojasnila.

"To je velik korak nazaj za moderiranje vsebin v času, ko se dezinformacije in škodljive vsebine širijo hitreje kot kdaj koli prej," je za spremembo politike pri Meti za Reuters komentiral soustanovitelj neprofitnega Centra za informacijsko odpornost Ross Burley. "Ta poteza se zdi bolj zaradi politične pomiritve kot posledica pametna politika," je dodal.

Slovenski partner Oštro od leta 2022

Meta v Sloveniji svoj program za preverjanje dejstev na Facebooku in Instagramu od maja leta 2022 izvaja v sodelovanju s centrom za raziskovalno novinarstvo Oštro, ki je eden izmed več kot 80 partnerjev za preverjanje dejstev v več kot 60 jezikih po vsem svetu.

Kadar neko vsebino ocenijo kot netočno, jo na Facebookovem novičarskem kanalu prikažejo nižje, kar znatno zmanjša njeno distribucijo in ustavi razširjanje netočnih informacij, s tem pa zmanjša število ljudi, ki so jim izpostavljeni, so zatrjevali pri Meti.

Doseg strani in domen, ki večkrat delijo lažne novice, se s tem zmanjša, onemogočena pa jim je tudi monetizacija preko oglasov. Kadar je objava označena za lažno, uporabnike, ki so jo videli ali so jo nameravali deliti, na to opozorijo. Kot poudarjajo, pa preverjevalci dejstev s Facebooka ali Instagrama sami ne morejo odstraniti profilov ali strani.