Foto: BoBo
Foto: BoBo

Inženirka leta 2022 je priznanje prejela na slavnostni razglasitvi v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma. "Počitim se počaščeno, da danes stojim na odru skupaj z devetimi izjemnimi inženirkami. To priznanje je priznanje nam vsem. Vse nominiranke smo zmagovalke. Zahvaljujem se moji družini, ki je prepoznala mojo drugačnost in me ves čas podpirala ter podjetju Adria Tehnika in mojim fantom v hangarju, ki so mi ves čas nesebično predajali svoje dragoceno znanje in izkušnje," je dejala ob prejemu nagrade.

Kot so sporočili iz družbe Mediade, ki izbor v sodelovanju s partnerji soorganizira z revijo IRT3000, je nagrajenka Rosana Kolar svojo željo, da bi postala letalska mehaničarka, svoji mami povedala že pri 11 letih. Svoje napovedi je čez leta tudi uresničila – po uspešno končanem študiju strojništva letalske smeri na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani, se je namreč kot letalska mehaničarka zaposlila pri Adrii Tehniki.

Rosna Kolar je v letu 2022 pridobila svojo prvo licenco in postala letalski mehanik za letala Airbus A320 family. Foto: Andrej Križ
Rosna Kolar je v letu 2022 pridobila svojo prvo licenco in postala letalski mehanik za letala Airbus A320 family. Foto: Andrej Križ

Delo v pisarni je, četudi bi bilo lažje, ni privabljalo. Kot pravi sama, se je odločila za "zahtevnejšo, a učinkovitejšo" pot opravljanja svojega poklica. Svojo karierno pot je pred šestimi leti začela kot pomočnica letalskega mehanika in opravljala najpreprostejša dela letalskega vzdrževanja. Svojo prvo licenco, B1 letalski mehanik za tip Airbus A320 family, je pridobila leta 2022. Ker je skozi proces spoznala vse faze dela, zdaj še toliko bolj ceni vse svoje sodelavce, od čistilca do kolega z mednarodno licenco za več tipov letal.

Kot pravi sama, odličnega inženirja ne sme biti strah mnenja okolice, saj je včasih ravno to zavora nadaljnjega razmišljanja. Ob tem verjame, da so mladi danes z odločnostjo, odgovornostjo, vztrajnostjo ter jasno zastavljenimi cilji lahko kos predsodkom o 'ženskih' in 'moških' poklicih.

Žirija letošnjega izbora je v vztrajnosti, samozavesti in trdni prepričanosti Rosane Kolar v svoje poslanstvo prepoznala svojevrstno pionirko dela v letalstvu, področja, na katero so vezani močni stereotipi. Nagrajenka je vzor mladim dekletom, da bodo tudi same svoje inženirske sanje že zgodaj ponosno oznanile in jim ne glede na mnenja okolice neutrudno sledile, so sporočili iz družbe Mediade.

Pirc Musar: Stereotipi in predsodki o moških in ženskih poklicih so škodljivi

"Stereotipi in predsodki o moških in ženskih poklicih so škodljivi, zato moramo najprej vsak sam ter nato tudi kot družba poskrbeti, da postanejo del preteklosti. Zgledujmo se po tistih, ki premikajo meje," je na slovesnosti poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Vse nominiranke, še posebej pa nagrajenka, so po prepričanju predsednice vzgled, kako premikati meje. Ženske morajo pogumno in smelo še naprej prebijati steklene strope, moški pa jim morajo pri tem pomagati in jih spodbujati, meni.

"Začeti moramo seveda doma, kjer morajo starši slediti željam deklet in jih pri njihovih sanjah ne omejevati. Samo nebo je meja. Ženske pa moramo moške ves čas opozarjati, da naše želje niso agresivna pretirana ambicioznost, temveč le želja biti odlične v tem, kar počnemo," je dejala.

Inženirka leta 2022 je kot letalska mehaničarka zaposlena pri Adrii Tehniki. Foto: BoBo
Inženirka leta 2022 je kot letalska mehaničarka zaposlena pri Adrii Tehniki. Foto: BoBo

Med desetimi kandidatkami izbiralo 119 članic in članov žirije

Med letošnje nominiranke za inženirko leta 2022 so bile poleg nagrajenke uvrščene še Tajda Bogovič, razvijalka programske opreme v podjetju MESI; Neža Guzelj, projektna in produktna vodja v razvoju v podjetju Mahle ; Ana Kavčič, samostojna informatičarka v podjetju Krka; Viki Petrovič, višja tehnična svetovalka v podjetju Loftware; Tajda Pirnat, specialistka za skladnost produktov z direktivami in regulativami v podjetju Danfoss; Barbara Pogačar, preskusna inženirka v SIQ Ljubljana; Špela Poklukar, specialistka strojnega učenja v podjetju Endava; Jerneja Sedlar, projektna inženirka v službi za razvoj in investicije v Holdingu Slovenskih elektrarn; Lara Topol, vodilna inštruktorica osebja proizvodnje in inženirka izmene v Nuklearni elektrarni Krško.

Na odločitev, katera od letošnjih 10 nominirank predstavlja največji zgled in navdih mladim, so s svojimi glasovi enakovredno vplivale štiri žirije: vseh pet generacij nominirank za priznanje inženirka leta, predstavniki medijev, dijakinje in učitelji iz konzorcija gimnazij in šolskih centrov Inženirke in inženirji bomo! ter predstavniki organizatorja in partnerjev izbora Inženirka leta. Skupaj je tako letošnjo prejemnico naziva izbralo 119 članic in članov žirije.

Natečaj je sicer del projekta Inženirke in inženirji bomo!, ki mlade z dogodki na gimnazijah in šolskih centrih od leta 2012 navdušuje za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.

Inženirka leta je Rosana Kolar