Predstavnike podjetij, ki se ukvarjajo z implementacijo tehnološkega napredka v našo vsakdanjost, smo vprašali, kako bodo novosti vplivale na nas.
MOBITEL, direktor družbe Anton Majzelj
Na področju mobilnih komunikacij je leto 2004 zagotovo zaznamovala tretja generacija mobilnih komunikacij. Mobitel je UMTS uvedel med prvimi v Evropi že 12. decembra 2003, v letu 2004 smo širili omrežje, predvsem pa so na trg prispeli komercialno zanimivi terminali UMTS, kar je tudi omogočilo komercialni zagon UMTS-a. V letu 2004 smo dosegli tudi svojevrstno prelomnico, pol milijona uporabnikov Planeta, zdaj pa število že presega 600.000. Omenimo še, da mobilne komunikacije tretje generacije, Mobitel UMTS, uporablja že več kot 5.100 uporabnikov.
V letu 2005 bomo širili pokritost omrežja Mobitel UMTS, ki bo doseglo vsa mesta z več kot 1.500 prebivalci, pokrit bo tudi cestni križ, seveda pa pričakujemo tudi zelo pestro ponudbo mobilnikov UMTS in zanimivih storitev. Pričakovati je tudi nadaljevanje prodora Mobitela na nekatere tuje trge, tako glede operaterstva kot dobavitelja rešitev, ki so plod razvoja domačih strokovnjakov. Predvsem pa na izrazito konkurenčnem slovenskem trgu pričakujemo uspešno nadaljevanje bitke za ohranitev tržnega deleža in visokega zadovoljstva naših uporabnikov.
SIMOBIL, predsednik uprave Simobila Zoran Thaler
Tudi leto 2004 je zaznamoval hiter razvoj mobilne telefonije. V Si.mobilu smo slovenskim uporabnikom ponudili mednarodni produkt Vodafone live! in uvedli najugodnejše naročniške pakete Smart. Pričakovali smo, da se bo z vstopom Slovenije v družbo evropskih držav evropeiziral tudi slovenski telekomunikacijski trg, a se to žal še vedno ni zgodilo.
Tudi v prihajajočem letu se bomo trudili svojim uporabnikom ponuditi le najboljše. Še naprej pa si bomo prizadevali za pošteno konkurenco na trgu mobilnih storitev v Sloveniji.
VEGA, generalni direktor Julien Coustaury
Leto 2004 je bilo za Vego konstruktivno, učinkovito in osredotočeno na posel. Upam, da nam bo leto 2005 prineslo veliko ljubezni, uspeha in denarja.
DRUŽBA ZA AVTOCESTE (Dars)
Z vidika Družbe za avtoceste je leto 2005 nedvomno zaznamovalo dokončanje prvega slovenskega avtocestnega kraka, dobrih 100 km dolgega primorskega kraka, od Ljubljane do Kopra, na katerem je tudi največji, najdaljši in najvišji slovenski premostitveni objekt – viadukt Črni Kal.
Leto 2005 bo Sloveniji prineslo še eno pomembno pridobitev: dokončanje avtoceste od Maribora do Ljubljane, na kateri bo tudi najdaljši slovenski dvocevni avtocestni predor Trojane. S tem bo končana avtocestna povezava od Maribora prek Celja, Ljubljane, Postojne do Kopra.
INŠTITUT JOŽEFA STEFANA, direktor Vito Turk
Nedvomno je zgodovinskega pomena vstop naše države v EU. Od tu naprej pa bo precej odvisno od nas samih, kako bomo v tej največji asociaciji različnih narodov živeli in se počutili. Z ambicijami, ki si jih je Evropska unija zastavila na poti v na znanju temelječo družbo ter svetovno ekonomijo, bo ključnega pomena, kako se bomo na te izzive tudi mi odzvali. Le ekonomsko močna Slovenija nam bo omogičila dostojno preživetje v novonastali družini evropskih narodov. Zavedajmo se, da nas je manj kot 0,5 % v novi skupnosti in le v slogi in moči znanja bomo ohranili svojo kulturo in narodno identiteto.
Dogodki v letu 2004 bodo imeli vpliv na prihajajoče leto, tako v mednarodnem kot tudi v slovenske prostoru. Želim predvsem več miru in strpnosti ter uspehov pri preprečevanju terorizma ter vseh preostalih nadlog, ki tarejo človeštvo.
SISTEMSKI RAZVOJ NA TV SLOVENIJA, vodja Bernard Vrh
Na TV Slovenija smo iztekajoče se leto zaznamovali s končanjem več velikih projektov: prenova Studia 3, za katerega smo nabavili najnovejšo digitalno tehnologijo za obdelavo zvoka in slike, robotizirane studijske kamere ter kot prvi v našem prostoru vgradili tudi IT-tehnologijo oziroma LCD-računalniške monitorje za monitorsko steno režije studia.
Ne smemo mimo dokončanja gradnje manjšinskega RTV-centra v Lendavi, ki je v celoti digitaliziran, kot prvi v slovenskem prostoru pa v iztekajočem se letu uvajamo produkcijo oddaj v Studiu 4 z uporabo IT-tehnologije za virtualno scenografijo, ki nam omogoča izdelavo studijskega snemalnega prizorišča na osebnem računalniku in poznejšo animacijo pogleda kamere v realnem času. Nazadnje, pa vendar ne najmanj pomembno bi omenil uvajanje novih tehnologij v Multimedijskem centru RTV Slovenija. Predvsem bi omenil začetek oddajanja Infokanala, prenovo in povečanje števila dostopnih vsebin na spletnem portalu RTV Slovenija in navsezadnje uspešen tehnološki preboj na področju digitalne televizije.
RTV Slovenija je namreč v okviru Multimedijskega centra kot prva v Sloveniji na spomladanski prireditvi Teleinfos v Cankarjevem domu eksperimentalno prikazala oddajanje digitalnega servisa MHP na digitalnem TV-oddajniku po standardu DVB-T. Uspešnost našega razvoja na tem področju je priznala tudi tujina, tako je bila RTV Slovenija prvič povabljena na predstavitev naše MHP-aplikacije v okviru zelo ugledne mednarodne prireditve IBC v Amsterdamu.
Če bi se za konec ustavil še pri vprašanju, kaj bo prineslo leto 2005. Na mojem področju bo to vsekakor zavedanje, da vse hitreje postajamo del svetovne tehnološke in informacijske vasi, zato bo treba v tehniki dati še večjo težo uporabi do človeka in njegovega dela prijaznih ter tehnološko najsodobnejših tehnologij.
LETO 2004 V BESEDI IN SLIKI
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje