Pakistanci kažejo brazgotino, ki jim je ostala, potem ko so darovali svojo ledvico. Foto: EPA
Pakistanci kažejo brazgotino, ki jim je ostala, potem ko so darovali svojo ledvico. Foto: EPA
V Pakistanu je svojo ledvico pripravljeno prodati na stotine prebivalcev, saj ponavadi poleg samomora nimajo druge izbire, ker je plačilo dolgov neizogibno. Foto: EPA

To naj bi po njunem mnenju nenehno naraščalo, različne akcije pa ljudi niso spodbudile, da bi bili bolj pripravljeni darovati svoje organe. Zaradi pomanjkanja organov naj bi se namreč bolj okrepil tudi črni trg s prodajo organov.

Zdravnika se strinjata, naj stvar še vedno ostane tabu tema, a sta vseeno prepričana, da bi morali o primerni zakonodaji že razmišljati. Glavna kritika na ta predlog je, da bi to pomenilo večje izkoriščanje najrevnejših pripadnikov družbe.

V Pakistanu prodaja po tekočem traku
Fotografiji prikazujeta primer iz Pakistana, kjer prodaja organov tudi cveti. Tam se predvsem moški za tovrsten korak velikokrat odločijo, saj morajo odplačati različne dolgove, poroke ali pa potrebujejo denar zgolj za zabavo.

Ravno zaradi cvetoče prodaje tudi v Pakistanu razmišljajo o legalizaciji prodaje organov. Presaditev organa je v Pakistanu hitro izvedljiva. Svojo ledvico je pripravljeno darovati oziroma prodati na stotine Pakistancev, v nekaj dobro opremljenih bolnišnicah pa jo presadijo za 5.000 do 6.000 dolarjev.