Mobitel je pred dnevi predkomercialno uvedel telekomunikacijski sistem tretje generacije mobilne telefonije UMTS, ki že deluje na območju Ljubljane in Aerodroma Ljubljana, Simobil pa intenzivno nadgrajuje svoje obstoječe omrežje GSM/GPRS s tehnologijo EDGE, tako da naj bi EDGE kmalu po začetku leta 2004 že delovala na območju Ljubljane in Maribora.
Sistem UMTS v primerjavi z obstoječim sistemom GSM zagotavlja hitrejši prenos podatkov - v prvi fazi do 384 kb/s, kasneje pa naj bi se hitrost skokovito povečevala. S tem omogoča vsebinsko bogatejše avdio in video storitve ter pošiljanje in sprejemanje večpredstavnostnih vsebin. V predkomercialnem obdobju sta s signalom UMTS pokrita Ljubljana in Aerodrom Ljubljana, s čimer je zagotovljena 15-odstotna pokritost prebivalstva, v prihodnjem letu pa naj bi omrežje UMTS po koncu druge faze izgradnje pokrivalo že 62 odstotkov prebivalstva.
Mobitel: Potreba po hitrem prenosu podatkov
Pri tem so v največjem slovenskem mobilnem operaterju prepričani, da izobraženi in zahtevni uporabniki, skokovita porast rabe vseh oblik prenosa podatkov in vse večje število uporabnikov podatkovnega prenosa dokazujejo, da narašča potreba po hitrem in kakovostnem prenosu podatkov.
V zadnjem letu namreč beležijo nenehno rast prenosa podatkov (preko CSD, HSCSD in GPRS). V začetnem obdobju sistema UMTS ne pričakujejo skokovite rasti uporabnikov UMTS - število uporabnikov naj bi se začelo povečevati šele ob večji ponudbi ustreznih mobilnikov in zanimivih vsebin. Mobitel je sicer samo za koncesijo UMTS, ki mu jo je vlada na podlagi javnega razpisa podelila konec leta 2001, odštel 22 milijard tolarjev.
Sicer pa Mobitel letošnje leto po zadnjih podatkih končuje z 1,397 milijona uporabnikov svojih omrežij, kar je za 4,7 odstotka več kot konec lanskega leta. Število naročnikov v omrežju GSM/UMTS se je povečalo na dobrih 633.000, število predplačnikov se je malce zmanjšalo na okrog 638.000, v omrežju Mobitel NMT je skoraj 41.000 naročnikov, ponudnik storitev Debitel pa ima dobrih 85.000 naročnikov. Število uporabnikov storitve GPRS, ki jih je že skoraj 120.000, se je od konca leta 2002 do konca letošnjega leta povečalo kar za štirikrat. Mobitel ima sklenjenih že 266 komercialnih gostovanj v 148 državah ter 36 komercialnih GPRS gostovanj v 23 državah.
Simobil vlaga v tehnologijo EDGE
V Simobilu, ki koncesije za UMTS nima, so se zaenkrat odločili za nadgradnjo svojega obstoječega omrežja GSM/GPRS s tehnologijo EDGE, ki bistveno poveča zmogljivosti omrežij GSM/GPRS in tako omogoča tudi do štirikrat hitrejši prenos podatkov kot GPRS. Prvih 100 baznih postaj naj bi bilo nadgrajenih v drugi polovici januarja prihodnje leto, in sicer v mestnem in primestnem območju Ljubljane in Maribora. Komercialni zagon EDGE na tem območju je predviden za sredino marca, časovni načrt nadgradnje ostalega omrežja pa je odvisen od odziva trga.
Vlaganja v potrebno strojno in programsko opremo so po trditvah predstavnikov Simobila stroškovno ugodna, saj EDGE omogoča nadgradnjo obstoječe omrežne infrastrukture in ne zahteva gradnje novih baznih postaj kot npr. UMTS. Simobil bo za prvi del nadgradnje baznih postaj tako namenil 3,5 milijona evrov, za pokritje celotnega slovenskega prostora z omrežjem EDGE - ta proces je mogoče izvesti v dveh do treh mesecih - pa naj bi Simobil namenil še dodatnih 4,5 milijona evrov.
Simobil je po zadnjih uradnih podatkih - konec tretjega četrtletja letos - imel dobrih 354.000 uporabnikov, pri čemer se je razmerje med predplačniki in naročniki gibalo okrog 50:50. Število uporabnikov GPRS, ki ga v Simobilu niso razkrili, se je v primerjavi z enakim obdobjem lani povečalo kar za 420 odstotkov. Trenutno Simobil nudi GSM gostovanje pri 163 operaterjih v 86 državah, gostovanje za predplačnike Camel je na voljo pri 28 operaterjih v 21 državah, GPRS gostovanj pa je zaenkrat 19.
EDGE in UMTS sta konkurenčna
V tem trenutku omrežje EDGE lahko povsem konkurira omrežju UMTS, saj trenutno trg ne potrebuje višjih hitrosti, kot jih omogoča EDGE, so ob predstavitvi te tehnologije dejali v Simobilu. Poleg tega je UMTS v Evropi še vedno v fazi razvoja in testiranja, javni razpis za pridobitev druge licence v Sloveniji pa še ni objavljen. Pri tem je prvi mož Simobila Bojan Dremelj dodal, da ni izključeno, da se bo Simobil enkrat v prihodnosti odločil tudi za UMTS. Minister za informacijsko družbo Pavel Gantar je decembra glede drugega razpisa za podelitev koncesij za UMTS, na katerem naj bi bili podeljeni dve koncesiji, koncesnina pa naj bi se gibala v višini od šest do deset milijard tolarjev, dejal, da naj bi bil objavljen
predvidoma v začetku prihodnjega leta.
Vega v tretjo generacijo zaenkrat ne namerava
Tretji slovenski mobilni operater Vega v tretjo generacijo zaenkrat še ne namerava, saj vodstvo družbe meni, da v Sloveniji trenutno ni potrebe po tako visokih hitrostih prenosa.
Vega podatkov o številu svojih uporabnikov v letu 2003 ni razkrila - znani naj bi bili v prvem četrtletju leta 2004 -, storitve GPRS zaenkrat še ne ponuja, ker poslovni načrti naj ne bi kazali smotrnosti naložbe vanjo, doslej pa ima dogovor o gostovanju sklenjen že s 134 operaterji po svetu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje