Bomo v hamburgerjih nekoč jedli le še umetno meso? Foto: Reuters
Bomo v hamburgerjih nekoč jedli le še umetno meso? Foto: Reuters

Nasi je že pred časom v laboratorijih uspelo vzgojiti umetno ribje meso, vendar pa še nihče ni pomislil na množično proizvodnjo.

Na univerzi v Marylandu v ZDA pa so pripravili študijo o dveh mogočih načinih umetnega vzgajanja mesa. Po prvi metodi bi iz mišičnega tkiva goveda, prašičev, perutnine ali rib meso gojili na velikih površinah, pokritih s posebno membrano. Rastoče tkivo bi sproti raztegovali, nato pa bi umaknili membrane in tkivo stisnili skupaj. Po drugi metodi bi tkivo raslo na posebni verigi, ki bi se raztegovala ob sprotnem višanju temperature.

Cenejša in okolju prijaznejša pridelava
Znanstveniki, ki so pripravili študijo, so prepričani, da bi bilo takšno meso veliko ceneje pridobivati, saj ne bi potrebovali ogromnih količin vode in hrane. Poleg tega raziskovalci poudarjajo, da bi bilo meso bolj zdravo, saj bi maščobno kislino vrste omega-6, ki je v velikih količinah lahko škodljiva, nadomestili z omega-3 tipom maščobne kisline, ki jo najdemo v ribjem olju.

Živali poleg tega ne bi več onesnaževale okolja (živali, ki jih goji človek, proizvedejo 21 odstotkov ogljikovega dioksida), prav tako pa jim ne bi bilo potrebno več dodajati antibiotikov in drugih pripravkov za hitrejšo rast.