"Pri dozdajšnjih testiranjih se je izkazal za boljšega od vsega, za kar vemo, da je bilo izdano," je o zadnji različici robtoskega klepetalnika Grok dejal Elon Musk. Foto: Reuters

Predstavitev zadnje različice klepetalnega robota Grok je prišla v času, ko Elon Musk, sicer najbogatejši človek na svetu, vodi urad za vladno učinkovitost v ZDA, pri čemer mu je ameriški predsednik Donald Trump podelil izjemna pooblastila za prestrukturiranje in odpuščanje zveznih uslužbencev.

"Grok bo razumel vesolje. Žene nas radovednost glede narave vesolja. To je tudi razlog, da smo umetna inteligenca, ki v celoti išče resnico, čeprav je ta resnica včasih v nasprotju s tem, kar je politično korektno," je na predstavitvi dejal Musk. Musk je Grok 3 promoviral kot "strašljivo pametnega", z desetkrat večjimi računalniškimi viri, kot jih je imel njegov predhodnik, predstavljen avgusta lani.

Kot navaja francoska tiskovna agencija AFP, je bil klepetalni robot usposobljen na sintetičnih podatkih, uporablja pa tudi mehanizme samopopravljanja, ki preprečujejo napake, znane kot halucinacije. Te pestijo nekatere klepetalne robote z umetno inteligenco in vodijo do tega, da obdelajo lažne in zavajajoče podatke kot dejstva.

"Grok 3 ima zelo zmogljive zmožnosti razmišljanja, tako da se je pri dozdajšnjih testiranjih izkazal za boljšega od vsega, za kar vemo, da je bilo izdano, tako da je to dober znak," je Musk dejal pretekli teden v videoklicu na vrh svetovnih vlad v Dubaju. Grok 3 bo sicer najprej na voljo plačljivim naročnikom premium+ na družbenem omrežju X, nato pa tudi drugim uporabnikom.

Musk s svojim robotom želi konkurirati klepetalnemu robotu ChatGPT podjetja OpenAI in ne nazadnje tudi kitajskemu DeepSeeku, potem ko je istoimenski startup pretekli mesec šokiral svetovno industrijo umetne inteligence s svojim nizkocenovnim visokokakovostnim klepetalnim robotom R1.