Fosil, ki nosi ime Haplocheirus sollers, je imel dolgo, ozko lobanjo, veliko majhnih zob in močno razvite mišice, s katerimi je upogibal svoje okončine. To mu je omogočalo, da je lahko lovil primitivne kuščarje, manjše sesalce in plazilce.
Najden primerek je po mnenju raziskovalcev mlajši odrasel samec, ki je imel tudi dolg rep, njegovo telo pa je v dolžino merilo med 190 in 230 centimetri. Našli so ga v kitajski zahodni pokrajini Sinkjang.
Z današnjimi pticami si deli nekaj značilnosti
"Kar nekaj telesnih značilnosti spominja na današnje ptice, svoje sprednje okončine je lahko premikal tudi na stran, podobno kot današnja perutnina premika svoje peruti. Tudi njegova glava, vretenčasta hrbtenica in zadnje okončine so podobne ptičjim," je fosil opisal profesor Šu Šing s kitajskega znanstvenega instituta za paleontologijo.
Na nogah je imel štiri kremplje, tako kot jih imajo ptice, le da je imel tri obrnjene naprej, enega pa na stran. Ptice imajo sicer en krempelj obrnjen nazaj. A čeprav je bila žival v več značilnostih podobna današnjim pticam, se je vedla bolj kot "tipičen mesojedi dinozaver".
Tako predstavlja eno izmed zgodnjih faz evolucije ptic, čeprav ni ptica. "Lahko rečemo, da so eni prvih prednikov današnjih ptic, iz katerih so se te zelo počasi tudi razvile," je še povedal profesro Šu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje