Življenje podgan na Zahodu je morda celo bolj zdravo v kanalizaciji kot pa v čistih domovih. Foto: EPA
Življenje podgan na Zahodu je morda celo bolj zdravo v kanalizaciji kot pa v čistih domovih. Foto: EPA

Švedski imunologi ugotavljajo, da je imunski sistem podgan in miši, vzgojenih v sterilnih razmerah laboratorijev veliko šibkejši od njihovih bratrancev, ki živijo v kanalizaciji in zaprašenih luknjah kmetij.

Domači ljubljenčki zaželeni
Hipoteza, stara 17 let, trdi, da je imunski sistem človeka, ki živi v preveč zdravem okolju, postal veliko dovzetnejši za povsem običajne motnje. Tako naj bi bili s spremenjenim življenjskim slogom predvsem ljudje na razvitem Zahodu precej bolj dovzetni za različne alergije, astmatična obolenja in avtoimunske bolezni, kot je diabetes tipa ena in revmatični artritis. Človeški organizem v čistem okolju ni več tolikokrat izzvan zaradi bolezni, zato mu imunske sposobnosti močno upadejo in je dovzeten že za nekdaj povsem nepombne dražljaje.

Strokovnjaki trdijo, da otroci, ki odraščajo z dvema ali več različnimi domačimi ljubljenčki, razvijejo manj alergijskih bolezni. Ker ima raziskava o glodavcih nekaj pomanjkljivosti, saj njihovo življenje v naravi ni bilo spremljano od rojstva, nameravajo zdaj zgraditi umetno kanalizacijo in vanjo naseliti glodavce iz laboratorijev.