Kljub temu so v podjetju SpaceX s preizkusom zadovoljni, saj je prototip, na katerem ni bilo posadke, uspešno izvedel manevre med letom in mu je uspelo ob koncu poleta mehko pristati, poroča britanski BBC.
SpaceX načrtuje, da bo Starships v prihodnosti zamenjal rakete Falcon, ki opravljajo redne misije za ameriško vesoljsko agencijo (Nasa), ameriško vojsko in druge.
Nepričakovan pristanek
Pred tem so skušali pristati s ploviloma SN8 in SN9, ki pa jima ni uspelo pristati in sta pred tem eksplodirali, saj nista pravočasno zmanjšali hitrosti.
Plovilu Starship oziroma SN10 je po drugi strani uspelo pristati, a so se ob tem njegove noge poškodovale, ognja, ki se je vnel, pa gasilnim sistemom ni uspelo zajeziti.
"V tretje gre rado," je dejal John Insprucker, komentator spletne strani SpaceX-a.
Podjetje je sicer v kraju Boca Chica že pripravilo tudi druge prototipe v različnih fazah, in sicer trenutno do SN19. SpaceX upa, da bo Starship lahko sodeloval pri Nasini vrnitvi na Luno v tem desetletju, in tekmuje s številnimi drugimi letalskimi družbami, da bi zagotovil sistem za pristajanje astronavtov na lunino površino.
Vesoljski turizem?
Izvršni direktor SpaceX-a Elon Musk napoveduje, da bo novo 50 metrov dolgo plovilo Starship krožilo tudi okoli satelitov in prevažalo potnike tako okrog Zemlje kot do tujih destinacij, kot sta Luna ter Mars.
Japonskemu milijarderju, ki je zaslužil s spletno prodajo, Jusakuju Maezavi, je Musk obljubil, da ga bo leta 2023 odpeljal na ekskurzijo na Luno.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje