Da bi si ogledali ta dragosen dokument, bo kmalu dovolj le klik na računalniku. Foto: EPA
Da bi si ogledali ta dragosen dokument, bo kmalu dovolj le klik na računalniku. Foto: EPA

Skupina strokovnjakov iz Velike Britanije, Egipta, Rusije in še nekaterih evropskih držav se ukvarja z digitalizacijo stare listine iz Svetega pisma. Listina, ki je znana tudi pod imenom Codex Sinaiticus, je ena od 50 kopij, ki jih je objavil rimski cesar Constantine, potem ko se je pokristjanil. Biblija, ki se nahaja v britanski knjižnici v Londonu, naj bi izvirala iz 4. stoletja.

Vodja oddelka britanske knjižnice za stare listine in zapise Scott McKendrick je dejal, da gre za zelo nenavaden zapis, napisan v grški pisavi na straneh velikosti 34-37 cm. Dokument je tako dragocen, da so ga v zadnjih 20 letih v izobraževalne namene pokazali le štirikrat. Samo digitaliziranje naj bi bilo prav zaradi dragocenosti zapisov zelo zahtevno. Strokovnjaki, ki bodo slike povečali, hkrati upajo, da bodo odkrili kakšen skrit ali izbrisan tekst.

Za to bodo koristili podobne metode kot forenziki (infrardečo in ultravijolično svetlobo). Zapise bo potrebno najprej poslikati, pri tem pa ne sme biti prisotna nobena kemikalija, ki bi poškodovala ali uničila dokument.

Sledi prevod celotnega teksta in pretvorba v elektronsko obliko, pravi McKendrick, ki prav tako sodeluje na zahtevnem projektu. Dodal je še, da bodo potrebna najmanj štiri leta, preden bo zapis lahko dosegljiv tudi na internetni strani britanske knjižnice.