Plovilo CST-100 Starliner so izstrelili v petek iz Cape Canaverala, toda po ločitvi od izstrelitvene rakete Atlas V se njeni potisniki niso aktivirali, kot je bilo načrtovano. Tako kapsula ni dosegla zadostne višine, da bi se lahko srečala z Mednarodno vesoljsko postajo (MVP). Ta sicer kroži na višini približno 400 kilometrov, piše Slovenska tiskovna agencija.
Ko so izračunali, da je plovilo porabilo preveč pogonskega goriva, sta se Boeing in Nasa odločila, da ga kljub neopravljeni nalogi vrneta na Zemljo, kamor se je Starliner vrnil šest dni pred predvidenim pristankom. Kot je za medije dejal Jim Chilton iz Boeinga, so uro očitno sprožili ob napačnem času.
Na posnetku Nase, objavljenem na spletu, je sicer mogoče videti varen pristanek vesoljskega plovila, potem ko so njegovo padanje upočasnila tri velika padala.
S Starlinerji bo letela tudi ameriška astronavtka slovenskega rodu, Sunita Williams. Tokrat je imela čast poimenovati kapsulo. Dala ji je ime Kalipso (Calypso) po ladji Jacquesa Cousteaua.
Boeing v težavah
Spodleteli poskus združitve z MVP-jem je zadnji udarec za Boeing, ki si še vedno ni povsem opomogel od dveh smrtonosnih nesreč njegovega modela 737 max. Nesreči v Indoneziji oktobra 2018 in Etiopiji marca 2019 sta skupno zahtevali 346 življenj.
Pri Boeingu so 17. decembra sporočili, da bodo januarja začasno prekinili proizvodnjo letal 737 max, ki so prizemljena že od marca. Vse kaže, da se bo prizemljitev nadaljevala tudi v letu 2020, še piše STA.
Video 1: Posnetek pristanka Starlinerja
Video 2: Posnetek sobotne izstrelitve
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje