Posadko sestavlja sedem članov, ki bodo na več kot 100 milijard dolarjev vredno postajo prileteli jutri, misija pa naj bi trajala 11 dni. Glavni nalogi petih vesoljcev in dveh vesoljk, ena je nekdanja osnovnošolska učiteljica, sta oskrba in nadaljnja graditev postaje.
Endeavour bo tudi prva misija, ki bo preizkusila nov sistem izrabe električne energije z mednarodne vesoljske postaje. To bo vesoljcem omogočilo podaljšanje bivanja v vesolju.
Pri izstrelitvi je odpadlo nekaj delcev raketoplana, kar po mnenju Nase ne pomeni nevarnosti. Tokratna misija je za Endeavour prva po skoraj petih letih. Nasa naj bi letos izstrelila še dva raketoplana.
Učiteljica je zdaj vesoljka
Za nekdanjo osnovnošolsko učiteljico Barbaro Morgan ima misija še poseben pomen. Pred 21 leti je bila namreč izbrana za rezervo učiteljice Christe McAuliffe, ki je bila del posadke Challengerja in naj bi postala prva učiteljica v vesolju, vendar Challengerju ni uspelo opraviti svoje misije, saj ga je 28. januarja leta 1985 le 73 sekund po izstrelitvi razneslo in vseh sedem članov posadke je umrlo. "Resnično sem vznemirjena, da odhajam in želim si, da bi dobro opravili naše delo, " je dejala 55-letna Morganova, ki bo upravljala roko enega od robotov. Med svojim bivanjem v vesolju bo prek videokonference stopila v stik tudi s študenti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje