Zdravilo aducanumab cilja na beljakovino, ki v možganih sproža demenco, vključno s težavami s spominom, komunikacijo in zmedenostjo, in ne na blažitev same bolezni.
Ameriška uprava za hrano in zdravila (FDA) navaja, da obstajajo "močni dokazi, da aducanumab zmanjšuje betaamiloid v možganih" in da "bi lahko imel občutne koristi za obolele".
Številne organizacije in društva za Alzheimerjevo bolezen so navdušeni nad novim zdravilom, a znanstvena stroka kljub vsemu ostaja razdvojena, poroča BBC.
Predvsem zato, ker niso prepričani o dejanski učinkovitosti zdravila, saj naj bi bili rezultati testiranja zdravila nejasni.
Ko so marca 2019 izvajali zadnjo fazo testiranja z omenjenim zdravilom, se namreč 3000 obolelim, ki so prejemali zdravilo kot mesečno infuzijo, stanje s spominom ni izboljšalo v primerjavi s skupino, ki je prejela placebo zdravilo. Konec istega leta pa je ameriški proizvajalec Biogen preučil več podatkov in ugotovil, da je bilo zdravilo učinkovito, a le v višjih odmerkih.
Aducanumab cilja na posebno beljakovino oziroma protein amiloid, ki pri ljudeh z Alzheimerjevo boleznijo v možganih tvori posebne vozliče, ki lahko poškodujejo celice in sprožijo demenco, med drugim: težave s pomnjenjem, ovirano komunikacijo in zmedo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje