Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
18.07.2020
Šokantnost, nasilje, dramatičnost in chiaroscuro. Vse te formule so bile konec 16. stoletja, ko je v Rim pribežal Caravaggio, v umetnosti že nekaj časa znane, a mladi slikar je z njimi naredil stvari, kakršnih dotlej nikjer še niso videli.
29.06.2020
Filozof in teolog Branko Cestnik je v zgodovinskem romanu Sonce Petovione natančno popisal prihod krščanstva iz Male Azije v Petovio, kjer so se okrog 2. stoletja prepletali številne duhovne struje in kulti.
25.06.2020
"Izjemni umetniki so vedno nekje tukaj. Če jih ne vidimo, kar se v majhnem prostoru rado zgodi, to ne pomeni, da jih ni. Lahko, da jih ne vidimo tudi zaradi tega, ker so nam preblizu," razmišlja kustos Robert Inhof ob razstavi Osamljenosti.
24.06.2020
Čeprav je obdobje druge svetovne vojne doživelo že številne zgodovinske obravnave, pa je tema okupacijskih meja in življenja ob njih doslej razmeroma neraziskana. Vrzel zdaj zapolnjuje četica knjig, ki so rezultat večletnega projekta Okupacijske meje.
20.06.2020
Požig Narodnega doma v Trstu je bila slovenska, ne le tržaška tragedija. Takrat se je začel genocidni pohod proti slovenskemu narodu, opozarja Marij Čuk, avtor romana Črni obroč, ki osvetljuje sto let oddaljene mračne dogodke.
11.06.2020
O eni najbolj znanih slik Oskarja Kokoschke, Moč glasbe, je napisanih mnogo besed, ki pa vse po vrsti spregledajo identiteto ženske figure na sliki. To je Elsa Oeltjen Kasimir, na Ptuju rojena, dolga leta po krivici spregledana umetnica.
30.05.2020
Pariz v 20. letih 20. stoletja: mesto, kjer ustvarjajo Picasso, Magritte, Miró in Marc Chagall, za peresom pa Proust, Sartre, Cocteau in seveda Hemingway, pa Ezra Pound.
21.05.2020
Na transportu prvih slovenskih internirancev, ki so se 5. junija 1945 vračali iz Dachaua v Ljubljano, je bil tudi Zoran Mušič. S seboj je imel knjižico o Rembrandtu, ki jo je našel v taboriščni knjižnici, in risbe s podobami groze, ki jih je videl.
14.05.2020
Osemdeset let mineva, odkar so takratne italijanske oblasti zaradi vojne nevarnosti iz Kopra v Italijo odpeljale verjetno najdragocenejšo sliko današnjega Pokrajinskega muzeja Koper – delo beneškega renesančnega mojstra Vittoreja Carpaccia.
14.04.2020
"Natanko tako je bilo. Slika je odlična," je po ogledu monumentalnega mozaika, na katerem je Marij Pregelj upodobil slavno bitko na Sutjeski, dejal Josip Broz - Tito.
06.04.2020
Na današnji dan pred 500 leti so zvonovi rimskih cerkva naznanili smrt enega najbolj cenjenih umetnikov mesta, ljubljenca papeškega dvora, mecenov in mlajših slikarjev. Na isti dan, kot se je 37 let pred tem rodil, je Rafael Santi izdihnil.
12.03.2020
Leta 1971 je Nande Vidmar naslikal svojo zadnjo sliko. Na njej je motiv, h kateremu se je zadnja leta vedno znova vračal: pogled na steno ateljeja, njegove slike, morda silhueto lastne podobe in umivalnik, v katerega je zadnjič odložil čopiče.
Neveljaven email naslov