Največ tujih policistov (113) je nameščeno na območju novomeške policijske uprave. Foto: BoBo
Največ tujih policistov (113) je nameščeno na območju novomeške policijske uprave. Foto: BoBo
false
Slovenski vojski (SV) je uspelo vpoklicati 121 vpoklicanih pripadnikov pogodbene rezervne sestave SV-ja, ki so z opravljanjem vojaške službe v miru začeli po novoletnih praznikih. Foto: Slovenska vojska
false
Latvijski kontingent policistov na območju PU Maribor je sestavljalo 10 policistov. Avstrijski kontingent pa 6 policistov. V četrtek se vračajo domov. Foto: Policija
Število prebežnikov v letu 2016 Foto: MMC RTV SLO
Število prebežnikov do novega leta Foto: MMC RTV SLO

Novoletni prazniki, sneg in nizke temperature so le malce ošibili pretok prebežnikov preko Slovenije proti zahodni Evropi. Dnevno jih vstopa v Slovenijo v povprečju okoli 3000 oziroma trije do štirje vlaki.

Skupna številka prebežnikov, ki so prišli v Slovenijo se približuje številki 400.000. Za pomoč pri obvladovanje množice prebežnikov, je Slovenski vojski (SV) uspelo vpoklicati 121 vpoklicanih pripadnikov pogodbene rezervne sestave SV-ja, ki so z opravljanjem vojaške službe v miru začeli po novoletnih praznikih.

V torek je po navedbah SV-ja Policiji in Civilni zaščiti pri obvladovanju begunskega vala pomagalo okrog 180 pripadnikov SV-ja, predvsem pri širšem varovanju državnih mej, prevozih in dezinfekciji prostorov. V Sloveniji se nahaja tudi 12 čeških vojakov, pripadnikov zdravstvene ekipe Češke vojske, ki je opremljena osnovnimi medicinskimi pripomočki za prvo pomoč v poljski bolnišnici ROLE 1. "Slovenska vojska z njihovim sodelovanjem nima stroškov, razen namestitve in prehrane v vojašnici Maribor. Ostale stroške krije vojska matične države," pravi Simon Korez iz generalštaba SV-ja. Češka je v prejšnji mesec prispevala tudi 15 vojaških inženircev, ki so pomagali postavljati začasne tehnične ovire.

Manj prebežnikov, manj tujih policistov
Po navedbah generalne policijske uprave (GPU) je slovenskim policistom po novoletnih praznikih pomagalo 137 tujih policistov in sicer iz Avstrije, Madžarske, Litve, Latvije, Estonije, Nemčije, Češke in Romunije (konec oktobra jih je bilo okrog 400). Največ, 113, jih je bilo nameščeno na območju novomeške policijske uprave, štirje na območju PU Murska Sobota in 20 na območju PU Šentilj. Deset Latvijcev in šest Avstrijcev sicer v četrtek končuje svojo misijo v Sloveniji.

Po navedbah GPU-ja Nemčija krije domala vse stroške za svoje policiste, razen obroka med delovnim časom. Podobno je z avstrijskimi policisti, ki jim Slovenija plačuje tudi stroške goriva. Ostali tuji policisti pa so, glede na sklenjene sporazume, upravičeni do kritja stroškov nastanitve, prehrane, pranja uniform, stroškov za telefonske predplačniške kartice (vodje kontingentov), nujne medicinske oskrbe in stroškov goriva za prevoze v okviru izvajanja nalog v Sloveniji, pojasnjujejo na GPU-ju. "Našteti stroški so sofinancirani tudi iz evropskih sredstev," dodajajo na GPU-ju.

Prostovoljni božično novoletni prazniki
Za delo prostovoljcev, z izjemo tistih, ki delujejo v okviru Rdečega križa in Karitasa, skrbi Slovenska filantropija. Po njihovih podatkih je v letu 2015 na terenu delovalo 246 tujih prostovoljcev, veliko zanimanje pa je bilo tudi med letošnjimi božično novoletnimi prazniki, saj je na terenu od 23. decembra pomagalo 52 tujih prostovoljcev (Hrvati, Madžari, Švicarji, Nemci, Italijani, Francozi, Španci, Belgijci, Britanci ter Portugalki, Kolumbijka, Američanka).

"Vsekakor rabimo novih prostovoljskih moči. Počitnice so bile zapolnjene, termini po 3.1. pa imajo občuten osip. Prostovoljce spodbujajmo, naj se prijavijo na delo na Dobovo ali na Šentilj," pravi Lenka Vojnović s Slovenske filantropije.

Na Dobovi je po njenih navedbah dnevno do 35 prostovoljcev, povprečno na izmeno (izmene so še vedno tri). V Šentilju pa jih je bilo v zadnjem času največ pet. "Z zgraditvijo centra na avstrijski strani bodo ponovno tudi tu večje potrebe," dodaja.

Brez javnih del bi bilo manj prostovoljcev
Na Karitasu pravijo, da je število njihovih prostovoljcev v begunskih centrih v zadnjih tednih zelo upadlo, večinoma zaradi oseb, ki so prišle preko javnih del, ki jih je država razpisala do konca marca.

"V Šentilju imamo 10 prostovoljcev vsak drugi dan. V Dobovi v dnevni izmeni delajo 4 ali 5 prostovoljcev, v nočni manj. Med prazniki je v Dobovi delala tudi ena Slovakinja. V novembru in prvi polovici decembra pa je bilo veliko tujih prostovoljcev," pravijo na Karitasu in dodajajo, da trenutno kaže, da bi brez javnih del težko dobili dovolj prostovoljskih sil za oskrbo prebežnikov.

Več kot 3000 prostovoljcev RKS-ja
Na Rdečem križu (RKS) pravijo, da je od prvega prihoda prebežnikov sredi oktobra 2015 sodelovalo 3000 prostovoljcev, ki so poleg nudenja prve pomoči in iskanja pogrešanih v sodelovanju z drugimi humanitarnimi organizacijami pomagali s hrano, odejami, oblačili, higienskimi pripomočki in psihosocialno pomočjo. RKS pa v svoje vrste tudi vabi nove prostovoljce, ki se lahko prijavijo v enem od njihovih 56 območnih združenj.



Obvestilo uredništva:

Zaradi številnih komentarjev in zagotavljanja čim višjih standardov razprave pod članki o begunski krizi smo se odločili, da komentiranje na portalu rtvslo.si omogočimo pod eno novico. Ne gre za cenzuro ali blokado, temveč za vzdrževanje ravni komunikacije na portalu javne RTV, ki je zavezana k takšnim merilom. Svoje mnenje o dogajanju z begunsko krizo lahko ob spoštovanju forumskih pravil MMC RTV SLO izrazite v komentarjih tukaj.