Predsedniku SDS-a Janezu Janši obtožnica očita, da je kaznivo dejanje storil med 10. in 22. avgustom 2005, a ker se v teh primerih upoštevajo dejstva, ki so v prid obtoženca, bi to pomenilo, da je z današnjim dnem, po 10 letih, kolikor je zastaralni rok za kazniva dejanja, za katera je zagrožena zaporna kazen nad letom dni, zadeva Patria v primeru Janše zastarala.
Pri Antonu Krkoviču in Ivanu Črnkoviču pa naj bi, glede na očitek iz obtožnice, vse skupaj zastaralo 3. septembra. Zanimivo, da prav Janšev zagovornik Franci Matoz zagovarja stališče, da primer Patria ne zastara letos, temveč čez dve leti, saj je ustavno sodišče leta 2008 sprejelo ustavno odločbo, v kateri je zapisalo, da mora biti postopek ob razveljavitvi pravnomočne sodbe pravnomočno končan najpozneje v dveh letih po razveljavitvi. Takšno stališče je sicer pričakovano, saj obramba pričakuje, da bi bil v ponovnem sojenju Janša lahko oproščen.
Krkovičev odvetnik Jože Hribernik nasprotno pravi, da bo zadeva zastarala zdaj, enako tudi ustavni sodnik Mitja Deisinger, ki je k odločbi o razveljavitvi sodbe v zadevi Patria dal ločeno pritrdilno mnenje, in v njem zapisal, da bi bila uporaba podaljšanega zastaralnega roka mogoča le v okviru postopkov pred rednimi sodišči, ne pa več pred ustavnim, ki ni del rednega sojenja.
Če so neusklajeni tako ustavni sodniki kot tudi zagovorniki obtoženih, pred kakšnimi dilemami je potem šele sodnica Tanja Lombar Jenko ki vodi vnovičen postopek. Zato ni čudno, da je vse, kar smo lahko izvedeli iz okrajnega sodišča, zgolj to, da narok še ni razpisan in da v zadevi še ni odločeno.
Robert Škrjanec, Radio Slovenija
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje