SDS je pred dnevi predsednikom republike Borutu Pahorju, vlade Miru Cerarju in državnega zbora Milanu Brglezu poslal interno pismo, v katerem je predlagal skupni sestanek. Na njem bi preverili, ali obstaja "pripravljenost na iskanje dogovora o politični popravi krivice, ki je bila povzročena slovenski demokraciji in SDS-u".
Pismo je nato prišlo v medije. V SDS-u kažejo na Brgleza, ki se je na pisanje javno odzval. In če je pismo že prišlo v javnost, si tudi Cerar "dovoli odgovor posredovati" ne le opozicijski stranki, temveč tudi javnosti.
Cerar: SMC ni odgovorna za Patrio
V njem je premier poudaril, da SMC ni odgovoren za zadevo Patria ne danes ne v preteklosti, niti ni to v pristojnosti njegove vlade. So pa poslanci koalicije, tudi SMC-jevi, v državnem zboru res sprejeli odločitev o odvzemu poslanskega mandata Janši, kar je pozneje ustavno sodišče razveljavilo. Cerar je poudaril, da so se poslanci pri tem "v dobri veri oprli na mnenja nekaterih priznanih ustavnopravnih strokovnjakov" in da je zakon izrazito nedorečen.
Kritično je nastopil do zapisov SDS-a, da je prišlo do zlorabe sodstva v politične namene in da trije predsedniki dopuščajo ali ustvarjajo "oblikovanje okolja, ki nima nobene zveze z demokracijo in poštenim tekmovanjem za naklonjenost volivcem in ki Slovenijo postavlja na raven demokratur brez resne opozicije". Predsednik vlade je odvrnil, da je Sloveniji tako doma kot v tujini prepoznana kot demokratična država, ki se počasi izvija iz krize, demokratične institucije pa delujejo normalno. "Vlada in vladna koalicija sta vsak dan izpostavljeni številnim javnim kritičnim in drugačnim vprašanjem [...]," je zapisal.
Cerar je ponovil svoje stališče, da so bile izvedene volitve povsem legitimne. Mnenje SDS-a, da je bil "sum nelegitimnosti zadnjih volitev v državni zbor" z odločbo ustavnega sodišča "dokončno potrjen", je zavrnil kot zavajajoče in neutemeljene.
Premier bi se s SDS-om sešel le, če bi na srečanju razpravljali o vprašanjih urejanja javnih financ, gospodarskih vprašanjih in podobnih aktualnosti. Opozicijsko stranko je pozval, naj konstruktivno sodeluje v okviru ustavne in parlamentarne demokracije.
Gorenak: SDS v pismu ni zahteval ničesar
Poslanec SDS-a Vinko Gorenak je v izjavi za javnost izrazil začudenje, da se je Brglez odločil za odziv prek medijev in ne neposredno pošiljatelju, torej stranki, poroča Slovenska tiskovna agencija. Poudaril je, da je šlo za interno komunikacijo z vrhom države. Nenavadna se mu zdi tudi vsebina Brglezovega odziva. "Polarizacijo političnega prostora predstavlja to, kar se je zgodilo 20. junija lani, ko je nekdo sredi predvolilne kampanje šel v zapor na način, da sta bila kršena ustava in zakon," je dejal v izjavi za javnost.
Gorenak pričakuje opravičilo za govornico
Po njegovih besedah ne drži, da bi SDS zahteval razpis novih volitev in podobno, kar poročajo nekateri mediji. Na vprašanje, ali torej pismo ne napoveduje ustavne obtožbe zoper koga od naslovnikov, Gorenak odgovarja, da ničesar ne izključuje, poslanska skupina se bo o vseh zadevah še pogovarjala. Najprej pa so želeli dati možnost, da se odzovejo "na malo boljši način, kot se je odzval predsednik DZ-ja". Najmanj, kar bi Gorenak pričakoval od Brgleza, je to, da bi stopil za govornico in se opravičil Janši.
ZL: Za SDS je kriv cel svet
"V sestavi DZ-ja obstaja neka stranka, za katero je vsakič, ko izgubi volitve, kriv cel svet, vključno s tretjo vejo oblasti," pa se je na odzval Franc Trček (ZL). Lilijana Kozlovič iz SMC-ja je v kratki izjavi le spomnila na odziv Brgleza, sicer poslanca SMC-ja. Na dan odločitve ustavnega sodišča je sicer dejala, da je bila stranka takrat pred "izjemno težko odločitvijo".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje