Fotografija je simbolična. Foto: Pixabay
Fotografija je simbolična. Foto: Pixabay

Ob koncu tedna je več spletnih portalov objavilo anonimno pismo o razmerah na celjskem sodišču, ki naj bi ga napisala ena od nekdanjih zaposlenih. Iz anonimke med drugim izhaja, da naj bi bil sodni proces Trenta vnaprej načrtovan in nadzorovan, kar avtorica anonimke med drugim podkrepi z domnevnim osnutkom obsodilne sodbe z izrekom kazenskih sankcij zoper obtožene v zadevi Trenta, tudi prvaka SDS-a Janeza Janšo, ki naj bi se mu obetala zaporna kazen.

Na celjskem sodišču so za STA odločno zanikali, da bi bila sodba v zadevi Trenta že spisana. "Z Okrožnega sodišča v Celju niso ušli nobeni dokumenti in gre za čisto ponarejanje, ki ga je opravila neznana oseba ali morebiti celo umetna inteligenca," so navedli v odgovoru.

Poudarili so, da glavna obravnava v zadevi Trenta še ni končana, njeno nadaljevanje je predvideno za torek.

Sorodna novica Začelo se je sojenje Janši in soobtoženima v zadevi Trenta

V povezavi z anonimko, ki med drugim poimensko izpostavlja tako sodnike in tožilce v zadevi Trenta kot tudi vodilne na celjskem sodišču ter domnevne povezave med predstavniki sodstva in najvišjimi predstavniki politike, pa na celjskem sodišču ne izključujejo niti možnosti ukrepanja. "Na vsebino anonimke se bodo bodisi s podajo kazenske ovadbe ali na drug ustrezen način morebiti odzvali z imenom in priimkom omenjeni zaposleni na našem in Višjem sodišču v Celju," so navedli.

Ministrstvo za pravosodje: Gre za nevarno prakso

Na anonimno pismo so se danes odzvali tudi na ministrstvu za pravosodje. "Objava anonimnih pisem, ki vsebujejo resne obtožbe brez konkretnih dokazov, predstavlja nevarno prakso, vsakršno širjenje nepreverjenih informacij in anonimnih pisanj, ki spodkopavajo zaupanje v pravosodni sistem, pa je nedopustno in škodljivo za pravno državo," je v odzivu poudarila ministrica za pravosodje Andreja Katič.

Kot poudarjajo, ministrstvo ne sme komentirati konkretnih sodnih postopkov, kljub vsemu pa je treba takšno pisanje po njihovem mnenju obravnavati previdno, a z določeno skrbnostjo. Poudarjajo še, da sodne postopke v Sloveniji vodijo neodvisna sodišča, ki delujejo v skladu z ustavo in zakoni.

Na anonimno pismo se je odzval tudi Janša, ki je na omrežju X med drugim ponovil, da oškodovanja v zadevi Trenta ni bilo, da gre za sodno farso in da so mu v postopku ukradli veliko časa in naredili veliko stroškov.

V zadevi Trenta specializirano državno tožilstvo nekdanjemu direktorju Imosa Branku Kastelicu očita kaznivo dejanje zlorabe položaja v škodo podjetja, nekdanjemu direktorju Eurogradenj Klemnu Gantarju in predsedniku SDS-a Janezu Janši pa pomoč pri omenjenem dejanju. Janša je namreč pri Imosu leta 2005 kupil stanovanje v Ljubljani, ki ga je financiral tako, da je zanj ponudil dotedanje enosobno stanovanje, znesek drugega obroka pa naj bi mu družba podarila prek navideznega posla z več kot 15.000 kvadratnih metrov velikim zemljiščem in propadajočo kmetijo v Trenti, ki naj bi ga po mnenju tožilstva precej preplačala.

Sodnica Cvetka Posilovič je, če ne bo večjih presenečenj in dodatnih dokaznih predlogov, za torek napovedala tudi sklepne besede, po družbenih omrežjih pa podporniki Janše napovedujejo tudi vnovični protest ob robu obravnave.