"Gre za nedopustno kaznivo dejanje in nespoštovanje kulturne dediščine Maribora," poudarjajo na Mestni občini Maribor. Po ocenah policistov se je kraja zgodila v času od ponedeljka popoldne do torka zjutraj. Po tatvini je na mestu le še betonski bazenček, sredi katerega je stala.
Kot so v sredo zapisali na družbenem omrežju Facebook, je bil dogodek prijavljen policiji, "ki je že opravila poizvedovanja, pri čemer je bilo ugotovljeno, da je ponoči nekdo skulpturo naložil na kamion in odpeljal".
Policisti so bili o tatvini obveščeni v torek opoldne. Za zdaj lahko na mariborski policijski upravi povedo le to, da je bila fontana "odtujena na za zdaj še neugotovljen način z ograjenega gradbišča". "Zaradi specifičnosti odtujenega predmeta v tem trenutku še ni mogoče določiti višine materialne škode," so navedli.
Dodali so, da bodo nadaljevali z zbiranjem obvestil in izvajanjem drugih ukrepov za preverjanje okoliščin suma kaznivega dejanja velike tatvine, za kar je zagrožena kazen do pet let zapora.
"Najbolj banalni vandalizem"
Direktorica UGM Breda Kolar Sluga je ogorčena. "Gre za najbolj banalni vandalizem, saj očitno gre za krajo z namenom prodaje brona in osebno okoriščanje. Težko si predstavljam, komu je kaj takega sploh lahko padlo na pamet. Zato tudi pozivam vse, ki kaj vedo, da se odzovejo in da ustavimo prodajo in uničenje te pomembne skulpture. Hkrati tudi upam, da bodo storilci tokrat primerno kaznovani," je povedala.
Izkoristili nepreglednost gradbišča
Območje, kjer se je nahajala fontana, je v zadnjem letu gradbišče. Občina namreč prenavlja celotno promenado Mestnega parka od Maistrove ulice do Treh ribnikov.
Okoli 800 kilogramov težko kiparsko delo iz leta 1980, visoko nekaj več kot meter in pol, je narejeno iz brona in granodiorida. Edina fontana v mariborskem Mestnem parku predstavlja fitolite, ki so po navedbah Umetnostne galerije Maribor (UGM) prepoznavni motiv kiparja Vojka Štuheca. "Skovanka iz grških besed 'phyton' in 'lithos' označuje okamnelo rastlino, prarastlino, ki v simbolnem pomenu združuje minljivost rastline in trajnost kamna," so zapisali v galeriji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje