Letalo za gašenje air tractor na delu. Foto: BoBo/Borut Živulović
Letalo za gašenje air tractor na delu. Foto: BoBo/Borut Živulović

Operativni vodja na intervenciji Blaž Rogelja je v izjavi za javnost povedal, da je požar omejen: "Trenutno ga imamo popolnoma pod nadzorom." Požarišče po njegovih pojasnilih obsega 150 hektarjev. Aktivnosti na požarišču bodo tekle še v soboto, nato sledi požarna straža. "Vreme nam je trenutno naklonjeno," je dejal.

Blaž Rogelja. Foto: BoBo/Borut Živulović
Blaž Rogelja. Foto: BoBo/Borut Živulović

Še vedno jim sicer povzroča skrbi veter, saj bi lahko znova razplamtel ogenj. Gasilci območje nadzirajo z brezpilotnim letalnikom, v zraku so tudi oba helikopterja Slovenske vojske in obe letali za gašenje.

"Trenutno se izvajajo preventivne aktivnosti: polivanje, vlaženje linije. Zračne sile odmetavajo vodo oz. preventivno polivajo območje, prav zaradi teh vročih točk, ki se občasno pojavljajo, da se ne bi ob tej burji razplamteli," je za TV Slovenija povedal Andrej Rogelja, koordinator zračnih sil in gasilec iz Nove Gorice.

Nevarnost na Krasu še ni popolnoma minila

"Burja ne dela nam v prid. Če se kakšna točka razplamti, se lahko hitro razvije. In če nismo na to pripravljeni, lahko pobegne," je še dodal.

Trenutno je na terenu 550 pripadnikov sil zaščite in reševanje, od tega 480 gasilk in gasilcev, je sporočila Uprava RS za zaščito in reševanje.

Ponoči na terenu 420 gasilcev, uspelo jim je omejiti požar

Iz regijskega štaba Civilne zaščite za severno Primorsko so sporočili, da so se ponoči še pojavljala posamezna žarišča, tudi zaradi vetra, ki pa je proti jutru izgubljal moč. Ob tem so dodali še: "Več kot 400 gasilcem in gasilkam je ponoči uspelo nekako obkoliti celotno požarišče, v veliko pomoč pa jim je bil tudi brezpilotni letalnik, s katerim se je nadzorovalo celotno območje."

Vodja izmene na požarišču Boris Peternelj je zjutraj povedal: "Malo nam je nagajala burja, ampak kljub temu ni bilo kakšnih večjih težav ponoči."

Kolegom so, ko se je zdanilo, na pomoč prišli gasilci iz Gorenjske ter Notranjske regije in regije Ljubljana I, so pojasnili na Gasilski zvezi Slovenije. Pomagajo pri čiščenju roba požarišča in končnem gašenju.

Ponoči je požar gasilo 420 gasilcev s 122 vozili, zjutraj so jih zamenjali spočiti kolegi tudi iz drugih regij. Foto: BoBo/Borut Živulović
Ponoči je požar gasilo 420 gasilcev s 122 vozili, zjutraj so jih zamenjali spočiti kolegi tudi iz drugih regij. Foto: BoBo/Borut Živulović

Zadovoljstvo nad delovanjem obeh letal za gašenje

Prvič po največjem požaru v zgodovini Slovenije pred dvema letoma so pristojni, kot omenjeno, uporabili letali za gašenje air tractor. Soglasno ugotavljajo, da se je nakup izkazal za smotrnega.

Sorodna novica Požar se ne širi več, z njim se spopada 420 gasilcev. V pomoč so dobili brezpilotne letalnike.

Pilot Slovenske vojske Matija Zupančič, ki sodeluje pri gašenju kot koordinator letalskih sil in njihove podpore, je pojasnil, da so izkušnje, ki so jih pridobili ob uničujočem požaru na Krasu leta 2022 in lanskih poplavah v državi, "neprecenljive". "Zdaj vse teče dosti hitreje. Treba se je zavedati, da je tu ogromno sodelovanja med različnimi službami," je dejal.

Gasilcem uspelo omejiti požar na Krasu

"Kombinacija air traktorja in helikopterjev je idealna, ker avion kompaktno vrže vodo, zraven pa lahko s helikopterji pogasimo še manjša žarišča," je pojasnil.

Tudi generalni direktor Uprave RS za zaščito in reševanje Leon Behin je poudaril, da so največja dodana vrednost nova letala air tractor. "Prvi odmet vode je bil pol ure po tem, ko je bilo javljeno, da je nastal požar. Nato pa je to potekalo do večera," je pojasnil.

Požar sta v četrtek čez dan gasila tudi dva air tractorja s kapaciteto 3000 litrov vode, ki jo lahko odvržeta pri hitrosti okoli sto kilometrov na uro. Foto: BoBo
Požar sta v četrtek čez dan gasila tudi dva air tractorja s kapaciteto 3000 litrov vode, ki jo lahko odvržeta pri hitrosti okoli sto kilometrov na uro. Foto: BoBo

Skupno sta obe letali v četrtek odvrgli vodo kar 50-krat, in sicer 150.000 litrov. Andrej Rogelja je v pogovoru za TV Slovenija poudaril, da sta air tractorja bistveno pripomogla k hitremu obvladanju požara: "Ko sem jaz prišel na kraj dogodka, sta takoj priletela in takoj začela odmetavati vodo. Piloti so res korektno delali. Komunikacija je potekala odlično, vodo so zajemali v morju, cikel je trajal kakšnih 15 minut. Uspešnost je bila zagotovo boljša, kot če ju ne bi bilo."

Letali sta bili z izjemo krajšega odmora za počitek pilotov in dotakanje goriva nenehno v zraku. Gasili sta do večera, sledilo je čiščenje na Brniku zaradi zajemanja slane vode. Letali pilotirajo trije piloti iz tujine. V letu dni so sicer že usposobili in izobrazili dva slovenska pilota, ki pa še nimata dovolj ur letenja, da bi lahko samostojno izvajala zahtevne operacije. Sedela sta na pomožnih sedežih, spremljala delo in pomagala pri koordinaciji.

Kras je obiskal premier Robert Golob

Golob: Danes imamo učinkovit sistem

Na območje je prispel predsednik vlade Robert Golob in se zahvalil vsem, ki so prispevali k umiritvi situacije. Ob tem je izpostavil, da so se vsi vpleteni od požara pred dvema letoma ogromno naučili: "Naučili smo se, da je treba koordinirati vse te prostovoljce, ki želijo pomagati, v učinkovit sistem. In danes imamo učinkovit sistem. Naučili smo se to, da je treba spremeniti zakonodajo, da se točno ve, kdo kaj dela in kdo je tisti, ki kaj plača in da ne prenašamo nesorazmernih bremen, na primer, na občine. In potem župani ne vedo, ali bi reagirali ali ne. Danes ni bilo nobene dileme o tem."

Večerno gašenje požara (vir: Mors)

Dva požara, ki sta se združila v enega

Požar je po podatkih uprave za zaščito in reševanje nastal v četrtek (včeraj) malo pred 10. uro v bližini naselij Šibelji in Škrbina v občini Komen. Gorelo je na pobočju Trstelja in sosednjega Kačnika, torej na območju, kjer je bilo v preteklosti več požarov. Ker se je požar začel kot dva posamezna požara, so se pojavili sumi, da bi lahko bil podtaknjen, kar preiskuje policija, vendar za zdaj teh sumov še ni potrdila.

Previdno na cestah

Zaradi požarov na Krasu je promet na nekaterih odsekih zaprt ali močno oviran. Zaprte so lokalne ceste Renče–Temnica, Lipa–Dornberk in Komen–Škrbina–Šibelji.

Občasno pričakujte tudi konvoje gasilskih vozil. Na prometnoinformacijskem centru prosijo, da jim omogočite čim varnejši in čim hitrejši prehod.

Podrobneje o stanju na cestah.