Požar sta čez dan gasila tudi dva air tractorja s kapaciteto 3000 litrov vode, ki jo lahko odvržeta pri hitrosti okoli sto kilometrov na uro. Za polnjenje vodnega rezervoarja potrebujeta 15 sekund. Medtem imajo navadni helikopterji zmogljivost do 900 litrov vode, ki jo odvržejo med lebdenjem. Foto: BoBo
Požar sta čez dan gasila tudi dva air tractorja s kapaciteto 3000 litrov vode, ki jo lahko odvržeta pri hitrosti okoli sto kilometrov na uro. Za polnjenje vodnega rezervoarja potrebujeta 15 sekund. Medtem imajo navadni helikopterji zmogljivost do 900 litrov vode, ki jo odvržejo med lebdenjem. Foto: BoBo
Posnetek evropskega satelita Copernicus Sentinel, ki je nastal danes (četrtek). Foto: Esa Copernicus Browser
Posnetek evropskega satelita Copernicus Sentinel, ki je nastal danes (četrtek). Foto: Esa Copernicus Browser

Požar je pod nadzorom in se ne širi več, aktivna so posamezna požarišča, je malo po 22. uri za TV Slovenija povedal predstavnik regijskega štaba civilne zaščite za severno Ervin Čurlič. Ponoči bo na terenu več kot 420 gasilcev, ki bodo poskušali ob nižji temperaturi in višji vlagi zadušiti ognjene zublje. Skrb vzbujajoča pa je napoved, da se bo ponoči okrepila burja. CZ še sporoča, da se gasilci bojujejo z dvema požarnima linijama.

Gasilcem bodo ponoči v pomoč brezpilotni letalniki, je v Odmevih povedal poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan. Dodal je še informacijo, da so trije gasilci zaradi dela v izjemni vročini in vdihavanja dima potrebovali zdravniško pomoč, a da jim gre na bolje.

Do večera sta gasila tudi dva helikopterja Slovenske vojske ob pomoči policijskega helikopterja s termokamero za nadzor terena.

Po informacijah civilne zaščite je prizadetih do 150 hektarjev. Natančnejše podatke bo zagotovil evropski satelitski sistem Copernicus.

Noben objekt ni ogrožen. Dopoldne je slabše kazalo planinski koči in oddajniku RTV SLO, vendar so gasilci objekta zavarovali. Med to intervencijo so rešili tudi čredo ovac.

Požar na Krasu še ni ukročen

Težaven, težko dostopen teren

Marko Adamič. Foto: BoBo
Marko Adamič. Foto: BoBo

Gasilci si želijo še to noč požar omejiti in najpozneje v petek pogasiti, je okoli 19. ure poudaril podpoveljnik Gasilske zveze Slovenije ter lokalni kraški gasilec Marko Adamič. Navedel je dve bojazni gasilcev: krepitev vetra in podtalni požari, ki bi se lahko nepričakovano pojavili in ušli izpod nadzora. Opozoril je: "Ko ima hudič mlade, nikoli ne veš, kaj se bo zgodilo."

Adamič je posebej pohvalil letala air tractor, ki sta gasila skoraj do 19. ure: "Klical sem center za obveščanje, v 25 minutah sta bila na Krasu in odvrgla prvo vodo." Brez njih bi se požar razširil še veliko bolj, tudi na 500 hektarjev.

Ognjeni krst za slovenski letali air tractor

Civilna zaščita je sicer okoli 16. ure na družbenih omrežjih sporočila, da je požar pod nadzorom, a so se razmere kmalu spremenile. Foto: Regijski štab CZ za severno Primorsko /Ervin Čurlič
Civilna zaščita je sicer okoli 16. ure na družbenih omrežjih sporočila, da je požar pod nadzorom, a so se razmere kmalu spremenile. Foto: Regijski štab CZ za severno Primorsko /Ervin Čurlič

Generalni direktor uprave za zaščito in reševanje Leon Behin je v popoldanski izjavi za javnost omenil izjemno vlogo letal air tractor. Letali sta v ključni prvi uri požara dostavili večje količine vode in "to je pri širjenju naredilo ključni efekt". V pol ure sta dostavili toliko vode, kot bi jo sicer v petih urah. Obe letali sta po vodo v dogovoru z italijanskimi gasilci leteli v Tržaški zaliv, kar je izjemno blizu; en krog traja okoli 12 minut. Vsako letalo je 25-krat odvrglo vodo na požar, je navedel Behin.

V prvi uri in pol sta odvrgli 36 ton vode, poroča TV Slovenija.

Letali sta bili z izjemo krajšega odmora za počitek pilotov in dotakanje goriva nenehno v zraku. Gasili sta do večera, sledilo je čiščenje na Brniku zaradi zajemanja slane vode. Letali sicer pilotirajo trije piloti iz tujine. V letu dni so sicer že usposobili in izobrazili dva slovenska pilota, ki pa še nimata dovolj ur letenja, da bi lahko samostojno izvajala zahtevne operacije. Sedela sta na pomožnih sedežih, spremljala delo in pomagala pri koordinaciji.

"Za jutri smo imeli napovedano prvo vajo prikaza gašenja tukaj v neposredni bližini, na žalost smo morali to narediti danes v polni luči," je pojasnil.

Trije gasilci so potrebovali zdravniško pomoč. Foto: Ervin Čurlič/regijski štab CZ za severno Primorsko
Trije gasilci so potrebovali zdravniško pomoč. Foto: Ervin Čurlič/regijski štab CZ za severno Primorsko
Sorodna novica Jusić glede ugibanj o požigu: Gre za dezinformacije

Požig?

Požar se je po podatkih uprave za zaščito in reševanje začel malo pred 10. uro v bližini naselij Šibelji in Škrbina v občini Komen. Gori na pobočju Trstelja in sosednjega Kačnika, torej na območju, kjer je bilo v preteklosti več požarov. Požar se je torej začel kot dva posamezna požara, in tudi zato so se pojavili sumi, da bi lahko bil podtaknjen, kar preiskuje policija (več o tem na povezavi desno).

Sum, da so bili na delu požigalci, se je pojavil tudi ob požarih na goriškem Krasu pred dvema letoma, a so takrat kriminalisti Policijske uprave Nova Gorica v preiskavi okoliščin ugotovili, da ogenj ni bil podtaknjen.

Groza me spreletava. Po tistem požaru dolgo nisem nehala slišati, kar se je dogajalo, helikopterje ... Ko sem danes to videla, sem rekla, joj, ali se kdo poigrava z nami, da moramo spet to doživljati? Ker takrat ni bilo lepo. [...] Pobirala sem slive in slišala sireno. Pogledala sem in mislila, da so oblaki, potem pa sem videla, da je dim in šla pogledat. Pol vasi je gledalo.

Domačinka za Radio Slovenija

V bližini požara je tudi mednarodni daljnovod, ki povezuje Slovenijo in Italijo. Lokalni daljnovodi so zaradi varnosti odklopljeni, popoldne je bil odklopljen tudi meddržavni 400-kilovoltni daljnovod Sredipolje (Redipuglija)–Divača.

Poklukar: Sistem civilne zaščite deluje

Kraj je popoldne obiskal tudi minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar, ki je v izjavi za javnost ocenil, da je "zadeva zdaj nekoliko pod kontrolo", pri čemer je dodal, da lahko zaradi vetra in vročine ponovno vzplamti.

Tudi zato Poklukar poziva ljudi, naj ne hodijo v bližino požarišč. Stanje je nevarno ne le zaradi samega ognja, ampak tudi zaradi neeksplodiranih ubojnih sredstev, ki so na tem območju posejana še iz prve svetovne vojne. Prav tako je pozval ljudi k strpnosti na cestah, saj bo te dni zaradi prihoda na intervencijo veliko gasilskih in drugih ekip, obenem pa se obeta eden prometno najbolj obremenjenih koncev tedna zaradi dopustov.

Stanje popoldne. Foto: TV Slovenija/posnetek zaslona
Stanje popoldne. Foto: TV Slovenija/posnetek zaslona
Sorodna novica V požarih v Makedoniji pomagata tudi SV in policija. Če ju bodo potrebovali, se bosta vrnila domov.

"Sistem civilne zaščite deluje," je ocenil Poklukar. Meni, da je Slovenija letos odpornejša proti požarom v primerjavi z letom 2022, še posebno zaradi aktivacije novih letal air tractor in novega policijskega helikopterja.

Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Damir Črnčec je spomnil, da en helikopter slovenske vojske in en helikopter slovenske policije pomagata pri podobnih nalogah v Makedoniji. Ko so se odločali, ali gredo čez vikend na pomoč v Makedonijo, so razmišljali tudi o tem, kaj bo, če se nam zgodi, kar se nam je zgodilo.

"Ocena je bila, da so air tractorji tista zmogljivost, ki nam omogoča takojšen in kvalitativno ogromen odziv in sedaj se je to tudi pokazalo in dokazalo. Tudi ta trenutek je ocena na terenu, da potrebe po tem, da bi helikopterja iz Makedonije umikali v Slovenijo, ni. To oceno bomo vsak dan ažurirali," je napovedal. Spomnil je tudi na pomoč, ki jo je Makedonija nudila Sloveniji v lanskih ujmah.

Poveljnik sil Slovenske vojske Boštjan Močnik je dodal, da je bila vojska aktivirana po načrtu Vihra, ta trenutek pa izvaja podporo civilni zaščiti po segmentih logistične podpore, gašenju iz zraka, na razpolago pa imajo tudi več vojakov v pripravljenosti, če se bo izkazala potreba po fizični pomoči na lokacijah gašenja tudi v prihodnje.

Letalo spartan še ni pripravljeno na gašenje, saj še nima gasilskega modula. Odvrglo bo lahko po 9000 litrov vode na polet. Foto: Bruno Toič/X/Mors
Letalo spartan še ni pripravljeno na gašenje, saj še nima gasilskega modula. Odvrglo bo lahko po 9000 litrov vode na polet. Foto: Bruno Toič/X/Mors

Ogenj 100 metrov od koče na Trstelju

Na Trstelju sta tudi Stjenkova planinska koča in oddajnik RTV Slovenija. Upravnik koče, ki jo upravlja Planinsko društvo Nova Gorica, Boštjan Božič, je popoldne ocenil, da ogenj gori le okoli 100 metrov od koče.

Oddajnik Radiotelevizije Slovenija in pripadajoča infrastruktura trenutno naj ne bi bila ogrožena, so potrdili na RTV SLO. Kot so dodali, kaže, da se požar premika v drugo smer, stran od oddajnika. Razmere kljub temu budno spremljajo.

Minister za notranje zadeve Poklukar je na novinarski konferenci okoli 17. ure dejal, da je oddajnik na Trstelju, kjer imajo različne službe telekomunikacijske naprave, za zdaj zavarovan, ni pa še rešen.

Video: Pogled na požar s helikopterja, (avtor Luka Narad)

Pogled na požar s helikopterja, (avtor Luka Narad)

Video: Na pomoč na Kras so takole odšli gorenjski gasilci

Odhod gasilcev iz GZ Kranjska Gora in GZ Jesenice ter GARS Jesenice na pomoč (avtor Andraž Lavtižar)
Foto: Uporabnik/Rok Peric, Cimet studio
Foto: Uporabnik/Rok Peric, Cimet studio

Premier Golob v petek na kraj požara

Predsednik vlade Robert Golob, ki opravlja tudi funkcijo ministra za obrambo in je trenutno v tujini, z zaskrbljenostjo spremlja nov požar na Krasu. Zahvaljuje se vsem, ki pomagajo na terenu, da ga čim prej pogasijo, je vladni urad za komuniciranje (Ukom) zapisal na omrežju X. Premier si bo prizorišče požara ogledal v petek.

"Odločitev za nakup letal air tractor se je izkazala za upravičeno, saj smo letošnje požare pričakali pripravljeni. Gašenje iz zraka se v primeru takšnih požarov, kot jih imamo v Sloveniji, izkazuje za ključno pomoč gasilcem na terenu," so še poudarili na Ukomu.

Če bi bilo treba, je na tleh v pripravljenosti še pilatus PC6, ki lahko prepelje 700 litrov vode, in še en helikopter bell 412, vendar bi bila v primeru rabe tega helikopterja za gašenje prekinjena helikopterska nujna medicinska pomoč v Mariboru. Foto: BoBo
Če bi bilo treba, je na tleh v pripravljenosti še pilatus PC6, ki lahko prepelje 700 litrov vode, in še en helikopter bell 412, vendar bi bila v primeru rabe tega helikopterja za gašenje prekinjena helikopterska nujna medicinska pomoč v Mariboru. Foto: BoBo

Dodali so, da je premier Golob v rednem stiku s poveljnikom civilne zaščite Srečkom Šestanom in državnim sekretarjem na ministrstvu za obrambo Damirjem Črnčecem, ki je danes (četrtek) prišel na požarišče.

Odzvala se je tudi zunanja ministrica Tanja Fajon. "Z zaskrbljenostjo spremljam izbruh požara na Krasu in se zahvaljujem vsem, ki pomagate pri njegovem obvladovanju. Na ministrstvu se bomo polno angažirali, če bo potreba po mednarodni pomoči," je objavila na omrežju X.

Gašenje otežuje burja

Burja, ki otežuje delo gasilcem, bo po napovedih vremenoslovcev pihala še danes in tudi v petek, ponoči bo prehodno nekoliko oslabela. Ponehala pa bo verjetno šele v soboto zvečer, je povedal vremenoslovec agencije za okolje Andrej Velkavrh. V noči na soboto bi ob tem lahko na Krasu padlo tudi nekaj dežja.

Kaj pomeni, da je aktiviran državni načrt

Glede na podatke uprave za reševanje in zaščito so bili gasilci o požaru obveščeni malo pred 10. uro. Ob 10.34 je poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan aktiviral tudi Državni načrt zaščite in reševanja ob požaru v naravnem okolju. Kaj to pomeni? Na tej podlagi je dana možnost, da se aktivirajo gasilci po celi Sloveniji, seveda iz območij, ki niso ogrožena. Ker v Sloveniji prevladujejo predvsem prostovoljna gasilska društva, pa je še bolj pomembno, da je z aktiviranjem načrta država nase prevzela vse stroške intervencije. Torej od goriva, plačevanja nadomestila za odsotnost iz dela prostovoljnim gasilcem, kot tudi povrnitev stroškov za vso opremo, ki bi bila uničena med gašenjem požara, je poročal Radio Slovenija.

Z aktiviranjem načrta so aktivirane tudi enota za neeksplodirana ubojna sredstva, nad območjem požara pa so tudi zaprli zračni prostor, druge predele okoli požara pa pregledujejo letala nekaterih aeroklubov. Tako bodo na podlagi načrta že popoldan na požarišče za 24 ur prišle tudi gasilne enote iz Ljubljanske in notranjske regije, moštvo pa se bo menjavalo na 12 ur. Iz izkušenj iz požara pred dvema letoma pa bodo tokrat prvič uporabili novo taktiko, po kateri se menja samo moštvo, oprema in gasilska vozila pa ostanejo na požarišču.

Požar na Krasu je izbruhnil le dan po tem, ko je uprava za zaščito in reševanje v sredo za večji del Primorske razglasila veliko požarno ogroženost. Aktiviran je tudi državni načrt zaščite in reševanja. Foto: Gasilska zveza Slovenije
Požar na Krasu je izbruhnil le dan po tem, ko je uprava za zaščito in reševanje v sredo za večji del Primorske razglasila veliko požarno ogroženost. Aktiviran je tudi državni načrt zaščite in reševanja. Foto: Gasilska zveza Slovenije

Zaprtih več cest, pristojni ljudi pozivajo, naj se požarišču ne približujejo

Poveljnik civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk je tamkajšnje prebivalce pozval, naj omogočijo prednost interventnim vozilom in naj ne hodijo na požarišče zaradi lastne varnosti. Policija prebivalce opozarja tudi, da je na kraju požara prepovedano letenje z brezpilotnimi letalniki.

Zaradi požara in intervencije je po podatkih prometnoinformacijskega centra promet na nekaterih cestnih odsekih zelo moten, zaprte pa so ceste Renče–Temnica, Lipa–Dornberk in Komen–Škrbina–Šibelji. Ogenj je sicer med drugim viden tudi z vipavske hitre ceste.

Občina Renče-Vogrsko zaradi toplotne obremenitve in dima, ki bi ga lahko prinesel veter, občanom odsvetuje zadrževanje na prostem.

Na območju požara so tudi neeksplodirana ubojna sredstva. Kot je ob tem dejal poveljnik državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi (NUS) Darko Zonjič so poti, kjer poteka gašenje, sicer načeloma varne. Glede na informacije iz terena je ena granata med požarom že eksplodirala, a so bili gasilci na varni razdalji. Po oceni pirotehnikov naj bi šlo za 7,5-kilogramsko granato, je zvečer v Odmevih povedal Šestan.

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na omrežju X ob obsežni intervenciji izrekla hvaležnost in podporo gasilcem, lokalne prebivalce pa je pozvala, da v teh težkih trenutkih ostanejo mirni in dosledno upoštevajo navodila pristojnih za zagotovitev varnosti.

Dve leti od največjega požara v zgodovini samostojne Slovenije

Požar je sicer izbruhnil le dan po tem, ko je uprava za zaščito in reševanje v sredo razglasila veliko požarno ogroženost za območje Istre, Krasa, Postojne, Pivke, Ilirske Bistrice, Vipavske doline, Goriške, Brd in Kanala.

V teh dneh sicer mineva dve leti od začetka velikega požara na Krasu, ki je leta 2022 zajel več kot 2000 hektarjev italijanskega in slovenskega dela planote Kras in se v zgodovino zapisal kot največji požar od osamosvojitve Slovenije dalje.