Škoberne naj bi v zameno za podkupnino odpravil mednarodno tiralico za Esada Ćehajića, osumljenca kaznivih dejanj, povezanih s prostitucijo in goljufijami. Foto: MMC RTV SLO
Škoberne naj bi v zameno za podkupnino odpravil mednarodno tiralico za Esada Ćehajića, osumljenca kaznivih dejanj, povezanih s prostitucijo in goljufijami. Foto: MMC RTV SLO

Bromše je pojasnil, da so sodniki ugodili njegovi zahtevi in sklep o priporu razveljavili. Kot so menili, je bil Škoberne priprt v neskladju z zakonom in ustavo, saj je državni zbor pripor potrdil šele nekaj dni po tem, ko je preiskovalni sodnik zoper Škoberneta pripor odredil. Ali bo Škoberne, ki je bil v priporu skoraj tri tedne, zahteval odškodnino, pa se bodo še odločili, je pojasnil Bromše. Na vrhovnem sodišču pojasnil za zdaj še ne dajejo, ker še niso dobili potrditve o prejemu sklepa.

Mandatno-volilna komisija Škobernetu ni podelila imunitete
Preiskovalni sodnik ljubljanskega okrožnega sodišča je zoper Škoberneta, osumljenega jemanja podkupnine, pripor odredil 29. januarja. V priporu je ostal do 16. februarja, ko je zunajobravnavni senat menil, da ni več razlogov za pripor, ker so bile zaslišane že vse priče.

Konec januarja, ko je stekla policijska akcija, je o imuniteti celjskemu sodniku odločala najprej parlamentarna mandatno-volilna komisija, ki je sklenila, da mu imunitete ne podeli. Odločitev državnega zbora je bila predvidena za naslednjo redno sejo, ki se je začela nekaj dni zatem. Skoraj istočasno se je začelo tudi zaslišanje pred preiskovalnim sodnikom, kjer sta se Škoberne in njegov zagovornik sklicevala na imuniteto, saj sta menila, da bi moral o imuniteti odločati državni zbor in ne le parlamentarna mandatno-volilna komisija.

Škoberne v zameno za podkupnino odpravil tiralico za Ćehajića?
Preiskovalni sodnik je kljub temu pripor odredil, Bromše se je pritožil, a ga je zunajobravnavni senat ljubljanskega okrožnega sodišča zavrnil, zato je na vrhovno sodišče vložil zahtevo za varstvo zakonitosti. Prvega februarja je o imuniteti sodniku odločal državni zbor in brez glasu proti potrdil odločitev mandatno-volilne komisije.

Škoberne naj bi zameno za podkupnino odpravil mednarodno tiralico za Esada Ćehajića, osumljenca kaznivih dejanj, povezanih s prostitucijo in goljufijami. Nekdanji direktor podjetja Komunala Laško Marjan Salobir in celjski podjetnik Esad Ramić pa naj bi bila posrednika pri teh domnevnih dogovorih. Zoper Salobirja tožilstvo ni zahtevalo pripora, Ramiću ga je preiskovalni sodnik odredil, odpravili pa so ga nekaj dni pred Škobernetovo izpustitvijo.

SDS: Načrtna napaka?
V SDS-u so v času postopka odvzema imunitete Škobernetu v DZ-ju opozarjali, da bi moral predsednik DZ-ja Pavel Gantar skilcati izredno sejo, na kateri bo odločali o imuniteti in ne šele na nadaljevanju seje . "Sprašujemo se, ali je to zavestna, namerna, dogovorjena napaka v povezavi s tem, da so nekateri nosilci izvršnih oblasti v povezavi z omenjenim sodnikom," je takrat dejal Jože Tanko (SDS). Priprti sodnik naj bi namreč po poročanju TV Slovenija prijateljeval z notranjo ministrico Katarino Kresal.