Vsi obtoženi v zadevi Čista lopata so se ob koncu glavne obravnave izrekli za nedolžne in pričakujejo oprostilne sodbe. Tožilstvo ne pozna osnov javnega naročanja, sodišče pa je onemogočilo izvajanje ključnih dokazov o nezakonitosti dokaznega gradiva, so zatrjevali zagovorniki.
Na že 46. naroku sojenja so obtoženi in zagovorniki podali sklepne govore in s tem končali glavno obravnavo. Predsednica sodnega senata Vesna Podjed je razglasitev sodbe napovedala za petek, 30. marca, ob 11. uri.
"Dokazi nezakoniti in neobremenilni"
Gorazd Fišer, zagovornik Dušana Črnigoja, je v sklepnem govoru dejal, da se malokrat zgodi, da ima obramba tako veliko dokazov o nezakonitem delu policije, na žalost pa jih sodišče ni dovolilo. "Če bi jih, bi primer padel," je prepričan. Navedel je, da je 7. novembra 2007 policija nezakonito pridobila podatke o telefonski številki nekdanjega prvega moža SCT-ja Ivana Zidarja. Dokazi, ki jih je s tem pridobila, pa so nezakoniti, obenem pa sploh niso obremenilni, je dodal.
"Zahtevanje ni dokazano"
Dejal je, da so na razpisu za gradnjo letališkega stolpa vsem ponudnikom omogočili dodatne pojasnjevalne sestanke, skupnima ponudnikoma družbama Primorje in SCT pa ne. "To kaže, da sta bila deležna celo slabše obravnave," je prepričan. Po njegovem mnenju razpisna komisija zaradi neugodnih ponujenih pogodb na koncu sploh ni hotela dejansko izvesti gradnje, zato je izkoristila primer domnevne korupcije.
Obtožnico, ki njegovo stranko Črnigoja med drugim bremeni sodelovanja pri vključitvi določenega podizvajalca v ponudbo SCT-ja in Primorja v zameno za pridobitev posla, pa je zavrnil. Pojasnil je, da so v SCT-ju in Primorju podizvajalca za inštalaterska dela samo predlagali kot primernega za delo. "Nezakonito je samo zahtevati. Zahtevanje pa ni dokazano," je spomnil. Govor je sklenil s pričakovanjem oprostilne sodbe.
"To je javni linč, javnost terja glave baronov"
Zagovornik Boruta Farčnika Anton Šubic pa je dejal, da sta se javni linč in obsodba začela s prikazovanjem televizijskih posnetkov aretacije obtoženega Ivana Zidarja v letu 2008. Obtoženci so po njegovem mnenju žrtve nezakonito pridobljenih dokazov. Zatrdil je namreč, da je policija Zidarjevo telefonsko številko pridobila na nezakonit način in pozneje, da bi to prikrila, številko prek stika v Nemčiji z uporabo faksa "uvozila".
Sodni postopek je po njegovem mnenju "javni linč trojice gradbenih baronov". "Javnost je nenaklonjena obtožencem in terja njihove glave. Zahteva obsodbo, zato bo moralo sodišče pokazati veliko poguma, da zaradi nezakonitih dokazov, pridobljenih ob poniglavosti in norčevanju vrha policije, oprosti obtožene," je poudaril Šubic.
Zagovornik Tovšakove pričakuje oprostilno sodbo
Zagovornik Hilde Tovšak Mitja Kastelnik je dejal, da ni dvoma, da se je Hilda Tovšak kot predstavnica Vegrada, ki je tudi konkuriral na razpisu, srečala s Farčnikom, članom razpisne komisije, a ga ni podkupila. "Saj za to ni bilo nobene potrebe. Vegrad je imel 1,7 milijona evrov cenejšo ponudbo, poleg tega bi morala izbiro razpisne komisije potrditi tudi vlada," je povedal. V modri mapi formata A4, ki jo je soobtoženi Srečko Gabrič skupaj s Tovšakovo izročil Farčniku, ni bil denar, temveč knjiga o osamosvojitveni vojni, je zatrdil.
"Zlobne insinuacije tožilstva"
SMS, ki ga je Hilda Tovšak poslala Gabriču, da "ima v omari 30.000 evrov," pa se ni nanašal na podkupnine ali denarne nagrade, temveč osebno posojilo, ki je bilo tudi vrnjeno, je zatrdil njen zagovornik. "Vse drugo so zlobne insinuacije tožilstva," je zatrdil. Tudi "manko motivacije", ki ga je v prisluškovanih telefonskih pogovorih omenjal Farčnik iz razpisne komisije, je le šala, je dodal.
Boris Grobelnik, ki zastopa Ivana Demšarja, se je v celoti pridružil prej opravljenim sklepnim besedam preostalih zagovornikov in poudaril, da tudi on pričakuje oprostilno sodbo. Dodal je, da v postopku priprave ponudb na javnem razpisu v ničemer ni bil kršen zakon o javnem naročanju, zato po njegovem mnenju odpadejo tudi vsi očitki iz obtožnice.
Vsi obtoženi pričakujejo oprostilne sodbe
Zidar je je v svojem sklepnem govoru zatrdil, da ni kriv. "Nisem podkupoval, nisem dajal daril. Naši roki in cene so v ponudbi ostali nespremenjeni," je zatrdil in dodal, da je tako lahko pravična in zakonita sodba le oprostilna. Črnigoj se je izrekel za nedolžnega, vse očitke zavrača tudi Tovšakova. "Nikoli nisem dala nobene nagrade. Vse, kar sem storila, sem storila v korist Vegrada," je zatrdila.
"V zapor boš šla"
Tudi tokrat je Tovšakovo pred sodiščem pričakal nekdanji podjetnik, ki mu je Vegrad ni plačal 165.000 evrov in je zato šel skupaj s svojimi podizvajalci v stečaj. Zekrija Habibović je skupaj s podpornikom Tovšakovi napovedal, kje bo po njegovi oceni končala. "V zapor boš šla, po sladoled. V zapor!"
Najvišja kazen je zahtevana za Žiberta
Tožilstvo za Zidarja, Tovšakovo in Črnigoja zahteva eno leto in pet mesecev zaporne kazni ter plačilo 11.000 evrov stranske kazni. Najvišjo kazen zahteva za Žiberta, ki je na Kontroli zračnega prometa Slovenije sodeloval pri izbiri najboljšega ponudnika za gradnjo kontrolnega stolpa. Zanj namreč zahtevajo dve leti in osem mesecev zaporne kazni ter plačilo 20.000 evrov stranske kazni.
Za Demšarja tožilstvo zahteva eno leto zaporne kazni in plačilo 8.000 evrov stranske denarne kazni, za preostale obtožene Farčnika, Gabriča in Krofliča pa 10 mesecev zaporne kazni in plačilo 6.000 evrov stranske kazni.
Sojenje traja od oktobra 2010
V zadevi Čista lopata sodijo "gradbenim baronom" Ivanu Zidarju, Hildi Tovšak in Dušanu Černigoju ter še peterici obtoženih sprejemanja in dajanja daril pri projektu gradnje kontrolnega stolpa na Letališču Jožeta Pučnika. Sojenje se je začelo 22. oktobra 2010.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje