Ciper in Malta spodkopavata bistvo državljanstva EU-ja ter kršita evropsko zakonodajo, navaja komisija. Svoje državljanstvo – s tem pa tudi državljanstvo EU-ja – namreč dodeljujeta v zameno za vnaprej določeno plačilo ali naložbo. Poleg tega prejemniki potnih listov ali vizumov, znanih pod imenom "zlati potni listi in vizumi", z državama niso nikakor povezani.
S tem članici po navedbah komisije kršita načelo lojalnega sodelovanja, ki ga opredeljuje 4. člen pogodbe EU-ja, poleg tega pa spodkopavata integriteto statusa državljanstva EU-ja, ki jo opredeljuje 20. člen pogodbe o delovanju EU-ja.
Sporne dejavnosti trn v peti
Komisija je Nikoziji in Valletti zaradi kršenja evropske zakonodaje poslala prvi opomin, ciprske in malteške oblasti pa imajo dva meseca časa za odgovor.
Če ta ne bo zadovoljiv, lahko komisija pošlje drugi opomin ali obrazloženo mnenje. Če tudi to ne zaleže, lahko zadevo preda Sodišču EU-ja.
Ciper je sicer napovedal, da bo sporno shemo ukinil s 1. novembrom letos, a Bruselj opozarja, da trenutno obe shemi delujeta in da bi ju država lahko nadomestila z drugimi, podobnimi naložbenimi načrti.
Malta bo program predvidoma podaljšala, Ciper pa bo kljub načrtom, da bo razvpito shemo ukinil, nadaljeval obravnavo že vloženih prošenj.
Zaradi pozivov k uvedbi novih shem se je komisija odločila za postopek, je pojasnil govorec te ustanove Christian Wigand.
Vlagatelji do državljanstva EU-ja tudi v Bolgariji
Evropska komisija je že v prvem poročilu o teh programih januarja lani članici pozvala, naj ukrepata in preprečita mogoče zlorabe. Ocenjuje namreč, da te sheme prinašajo tveganja, ki so povezana z varnostjo, pranjem denarja in izogibanjem davkom.
Komisija je tedaj izpostavila dvajset članic Unije, ki tujim vlagateljem omogočajo, da pridobijo dovoljenje za bivanje. Tri med njimi – Ciper, Malta in Bolgarija – pa ponujajo tudi sheme, ki omogočajo pridobitev državljanstva.
Postopka proti Bolgariji, ki je že pred časom napovedala, da bo to možnost odpravila, komisija še ni sprožila, je pa napovedala, da bo poslala novo sporočilo Sofiji, v kateri bo izrazila zaskrbljenost zaradi bolgarskega programa državljanstva za vlagatelje in pozvala k dodatnim pojasnilom.
Bolgarske oblasti bodo imele mesec dni časa za odgovor, nato bo komisija odločala o nadaljnjih korakih.
Vlagatelji do dovoljenja za bivanje v 20 državah EU-ja
Programe, ki tujim vlagateljem omogočajo pridobitev dovoljenja za bivanje, po podatkih, ki jih je komisija objavila januarja lani, izvaja še sedemnajst držav: Češka, Estonija, Irska, Grčija, Španija, Francija, Hrvaška, Italija, Litva, Latvija, Nizozemska, Poljska, Portugalska, Luksemburg, Združeno kraljestvo, Slovaška in Romunija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje