Slovenski zunanji minister meni, da bo sporazum o trgovinskem in gospodarskem sodelovanju Srbiji odprl vrata v EU. Foto: EPA
Slovenski zunanji minister meni, da bo sporazum o trgovinskem in gospodarskem sodelovanju Srbiji odprl vrata v EU. Foto: EPA
Kosovski Srbi
EU namerava na Kosovo poslati svojo misijo, čemur pa Beograd odločno nasprotuje. Foto: EPA
Srbiji ponudili začasni sporazum

Namesto tega sporazuma bo EU ponudil Srbiji začasni politični sporazum, ki bi ga podpisali po volitvah 7. februarja. Omenjeni sporazum bi pokrival le področje trgovine in vizumskega režima.

"Začasni politični sporazum bo vseboval okvir za napredek pri političnem dialogu, svobodni trgovini in vizumski liberalizaciji ter sodelovanju na področju izobraževanja," je pojasnil slovenski minister Dimitrij Rupel, ki je vodil srečanje evropskih zunanjih ministrov v Bruslju. Zunanji ministri so se na srečanju v Bruslju posvetili vprašanju, kako podpreti Srbijo pred drugim krogom predsedniških volitev.

"Bila je zelo ognjevita in na nekaterih točkah celo trda razprava, vendar smo na koncu ohranili enotnost, izpričali enotnost do odnosa do Srbije, demonstrirali voljo EU, da sodeluje s Srbijo kot prihodnjo članico EU," je po koncu zasedanja dejal Rupel.

Velik dan za Srbijo
Številni so upali, da bi s sporazumom o stabilizaciji in približevanju izrazili močno podporo proevropskemu predsedniškemu kandidatu Borisu Tadiću, ki se bo na nedeljskih volitvah soočil z vodjo radikalcev Tomislavom Nikolićem, zmagovalcem prvega kroga volitev.

Srbski zunanji minister Vuk Jeremić je pozdravil odločitev zunanjih ministrov, da Srbijo povabijo k podpisu začasnega političnega sporazuma. "Danes je velik dan za Srbijo ... upam, da nam bodo državljani Srbije 3. februarja zaupali mandat za podpis tega sporazuma," je v odzivu na povabila iz Bruslja dejal Jeremić.

Nizozemski "ne"
Najbolj odločno je podpisu sporazuma nasprotovala Nizozemska, ki vztraja pri načelnosti in podpis pogojuje s polnim sodelovanjem Srbije s haaškim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije.

To seveda pomeni izročitev glavnega haaškega osumljenca, nekdanjega vojaškega poveljnika bosanskih Srbov Ratka Mladića, ki je obtožen odgovornosti za pokol muslimanov v Srebrenici in naj bi se skrival v Srbiji.

Zaradi volitev v Srbiji se EU med drugim tudi še ni odločal o napotitvi civilne misije na Kosovo, ki ji Beograd in še posebej srbski premier Vojislav Koštunica odločno nasprotuje.

K. S. / G. V.

Srbiji ponudili začasni sporazum