Znanstvene študije namreč dokazujejo, da je pomor čebel povezan z uporabo neonikotinoidnih pesticidov oziroma, če smo natančnejši, z uporabo neonikotinoidne kemikalije v pršilih.
Nikotin je nevrotoksin, ki s kajenjem cigaret ni nevaren le za človeško telo. Med drugim je uvrščen na seznam strupenih kemikalij, kot insekticid pa uničujoče vpliva na živčni sistem žuželk.
Neonikotinoidni pesticidi so po strukturi podobni nikotinu, saj imajo prav tako vpliv na živčni sistem žuželk, a so manj nevarni za sesalce in okolje, kot nekatera druga škropiva. Tovrstni pesticidi so topni v vodi, kar pomeni, da lahko pronicajo v zemljo in posledično v rastline, ki tako postanejo strupene. Neonikotinoidi se pogosto uporabljajo za uničevanje insektov na semenih - te kemično obdelajo že pred samo saditvijo.
Predlog ni dobil večine
Memorandum za začasno prepoved uporabe omenjene kemikalije je na glasovanju podprlo 15 članic EU-ja, Evropska komisija pa bo zdaj predlagala dveletno prepoved uporabe neonikotinoida, ki bo začela veljati 1. julija letos. Glasovanju je nasprotovalo osem držav, štiri države so se glasovanja vzdržale.
Nekatere omejitve za neonikotinoide, kot so klotianidin, imidakloprid in tiametoksam, že veljajo v Sloveniji, Franciji, Nemčiji in Italiji, piše BBC. Sicer pa bo uporaba kemikalije omejena le na tiste pridelke, ki ne privabljajo čebel in drugih opraševalcev rastlin.
Omejitev uporabe kemikalije
Znanstveniki namreč ocenjujejo, da približno tretjina svetovnega pridelka zraste na rastlinah, ki so jih oprašile živali, zato je njihovo preživetje za človeka še kako pomembno.
"Obljubljam, da bom naredil vse, kar je v moji moči, da bodo čebele, ki so tako ključnega pomena za naš ekosistem, k evropskemu kmetijstvu pa letno prinesejo 22 milijard evrov, zaščitene,” evropski komisar za zdravje Tonio Borg.
Znanstvene raziskave izpodbija kemična industrija
Poleg osmih držav EU-ja, ki niso podprle memoranduma, so tudi kemična podjetja in proizvajalci pesticidov, ki trdijo, da so znanstvene raziskave nepopolne.
Na drugi strani pa kmetijski direktor Greenpeacea Marco Contiero trdi, da je dobil memorandum s soglasjem članic EU-ja tako znanstveno, politično kot tudi javno podporo za prepoved. "Tiste države, ki memoranduma niso podprle, so na izgubi," je dejal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje