Foto:
Foto:

Instrument ima status pravne entitete s sedežem v Luksemburgu in je namenjen usklajevanju morebitne pomoči državam v območju evra.

Delež Slovenije 2,851 milijarde evrov
Delež Slovenije v okviru tega instrumenta naj bi bil do 2,851 milijarde evrov. Instrument je del širšega sistema za zagotavljanje stabilnosti evra, ki vključuje tudi mehanizem 60 milijard evrov posojil iz proračuna EU-ja in do 250 milijard evrov posojil Mednarodnega denarnega sklada, torej skupno do 750 milijard evrov posojil.

Evropski komisar za denarne in ekonomske zadeve Olli Rehn je izpostavil hitro vzpostavitev tega instrumenta, češ da je bil dogovorjen šele pred slabim mesecem. To po njegovih besedah pomeni, da ni nobene negotovosti več, ali je Evropa sposobna izpolniti svoje obljube. Poudaril je tudi, da je ključno, da instrument temelji na enako strogih pogojih kot mehanizem posojil Grčiji.

Estonija bo 1. januarja 2011 postala 17. članica evroobmočja. Za vstop mora država izpolniti maastrichtske ali konvergenčne kriterije: nizko stopnjo inflacije, zdrave javne finance, nizke stopnje obresti in stabilnost tečajev valut.
Pomoč, vendar ob izpolnjevanju pogojev
To pomeni, da se bodo morale države, ki bi želele zaprositi za posojila v okviru tega instrumenta, z EU-jem in Mednarodnim denarnim skladom dogovoriti o podobnem programu, kot se je Grčija, torej zavezati bolečim ukrepom za zmanjšanje javnofinančnega primanjkljaja in javnega dolga ter za izvedbo strukturnih reform.

Med prvimi v vrsti za pomoč iz tega instrumenta se omenjata Portugalska in Španija.