Zadnji predlog Ollija Rehna o reševanju obmejnega spora pred arbitražnim sodiščem je na Hrvaškem naletel na odobravanje, čeprav ga bo Zagreb uradno sprejel šele naslednji teden, po posvetovanju vlade sparlamentarnimi strankami, piše na spletni strani Novi list.
Hrvaški strokovnjaki za mednarodno pravo, po mnenju katerih pogosto povpraša tudi hrvaški vodja diplomacije Gordan Jandroković, so dali zeleno luč arbitražnemu sodišču. Z večinskim mnenjem se ne strinja le eden, ki vztraja, da bi bilo meddržavno sodišče boljša rešitev.
Sporen ni niti drugi del predloga
Za hrvaške pravnike ni sporen niti drugi vidik Rehnovega kompromisa, zaradi katerega bo tudi potekalo posvetovanje vlade s strankami. V drugem delu je Rehn predlagal, da se o uporabi morskih območij in stika Slovenije z odprtim morjem Zagreb in Ljubljana skušata dogovoriti v skladu z mednarodnim pravom, načelom pravičnosti in dobrososedskih odnosov, če pa pri tem ne uspeta, pa bi o tem odločalo arbitražno sodišče, piše reški časnik.
Pravni strokovnjaki menijo, da je za Hrvaško najpomembneje, da je vprašanje meje v predlogu ločeno od režima uporabe morja in da bo ta režim predmet pogajanj oziroma arbitraže.
Predsedujoča trojka podpira Rehna
Rehn je svoj zadnji predlog Sloveniji in Hrvaški predstavil na srečanju s slovenskim in hrvaškim zunanjim ministrom preteklo sredo v Bruslju, ko je bila o njegovem predlogu obveščena tudi predsedujoča trojka EU-ju (Češka, Francija in Švedska), ki je predlog evropskega komisarja podprla. Po predlogu bi spor reševalo pet arbitrov na temelju mednarodnega prava. Po enega bi izbrali Slovenija in Hrvaška, preostale tri pa bi državi izbrali skupaj. Če se o teh treh ne bi mogli zediniti, bi jih določilo Meddržavno sodišče v Haagu.
T. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje